Wiceszef MON: Bartłomiej Misiewicz nie pobiera już wynagrodzenia
Ta sytuacja ma charakter prowokacji i ataku, który jest wymierzony w ministra Antoniego Macierewicza - tak Bartosz Kownacki, wiceszef MON, w TVP Info, komentuje kontrowersje wokół zawieszonego dyrektora biura prasowego MON, Zapewnił, że nie pobiera już on wynagrodzenia.
2016-09-19, 21:30
Posłuchaj
Wiceszef MON Bartosz Kownacki: będziemy stawali w obronie Bartłomieja Misiewicza (IAR/TVP Info)
Dodaj do playlisty
Wiceminister Bartosz Kownacki był gościem programu ”Minęła 20”, początkowo miał pojawić się w nim sam Bartłomiej Misiewicz. Jednak, jak mówił wiceszef MON, jest to osoba prywatna.
Dzisiaj to jest taki moment, w którym musimy pokazać, że jasno popieramy jego osobę. Zgadzamy się z tym, co robi. Będziemy stawali w jego obronie. Dlatego, że w mojej ocenie jest niesłusznie atakowany. Co więcej, na szereg tych ataków nie ma dowodów - mówił wiceszef MON. Przypomniał, że Bartłomiej Misiewicz wystostuje pozwy w obronie swojego imienia, bo według niego informacje "Newsweeka" to tylko pomówienia.
Kownacki odniósł się także do sprawy odznaczenia Misiewicza przez szefa MON. - Za Bartłomieja Misiewicza mogę ręczyć. Przez te 10 miesięcy zrobił ogrom pracy dla polskiej obronności - powiedział. - Za tą ciężką pracę, za efekty tej pracy odznaczenia jak najbardziej się należą. Są czymś naturalnym i dziwię się, że to może budzić jakąkolwiek sensację - powiedział.
Według niego, "poprzez atakowanie Misiewicza atakuje się szefa MON". - Na to nie może być zgody. Chciałbym, aby oceniano ministerstwo i poszczególnych urzędników po tym, co robią, po czynach. Jakie są efekty ich działań, a nie po tym czy ktoś ma lat 26 czy 50. To nie ma znaczenia, bo liczą się efekty - podkreślił Kownacki
REKLAMA
Stwierdził, że ta sytuacja od początku miała charakter ataku i prowokacji, wymierzonego w szefa MON – jak mówił, zaczęło się od sukcesów, które odniósł MON, choć, jak mówił, wszyscy uważali, że resort obrony będzie najgorszy, a okazał się najsprawniejszy. Dodał, że podjęto decyzję o żołnierzach kontraktowych, zajęto się obroną terytorialną, potencjałem odstraszającym, dodał, że ogromnym sukcesem był szczyt NATO.
W jego przekonaniu, osiągnięcia resortu mogą nie podobać się niektórym osobom.
Zawieszenie rzecznika
W poniedziałek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zawiesił w czynnościach swego rzecznika. Wniosek o to złożył sam Bartłomiej Misiewicz.
Wieczorem w TVP Info wiceszef MON Bartosz Kownacki, na pytanie, czy Barłtłomiej Misiewicz pobiera pensję za pracę - jako rzecznik MON, dyrektor (gabinetu politycznego MON) oraz jako członek Rady Nadzorczej Polski Grupy Zbrojeniowej, odparł: "nie pobiera wynagrodzenia; jest zawieszony, poprosił o zawieszenie w pełnionych obowiązkach. I to jest naturalne, że w takich sytuacjach wynagrodzenia się nie pobiera".
REKLAMA
Pan Misiewicz zwrócił się z prośbą w związku z kampanią wymierzoną w jego dobre imię i w niego osobiście, obawiając się, że to może także utrudnić funkcjonowanie ministerstwa obrony, z prośbą o zawieszenie w czynnościach. Uważam, że to jest z punktu widzenia funkcjonowania słuszne stanowisko do czasu, gdy zostaną przedstawione dowody i oczekuję teraz od tych, którzy prowadzą tę kampanię, że poza pomówieniami przedstawią także dowody. A do tego czasu przychylam się do stanowiska pana Misiewicza i zawieszam go w czynnościach - tak powiedział Antoni Macierewicz.
Szef gabinetu politycznego MON i rzecznik ministra obrony poprosił ministra o zawieszenie w funkcjach w MON; w przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie zapowiedział też kroki prawne przeciw "Newsweekowi".
Informuję, że zwróciłem się do Ministra Obrony Narodowej pana Antoniego Macierewicza z prośbą o zawieszenie mnie w funkcjach, które pełnię w MON. Ponadto informuję, że wytaczam proces tygodnikowi Newsweek za nieprawdziwy i szkalujący mnie artykuł oraz tym ośrodkom medialnym, które powtarzają te insynuacje na mój temat – napisał.
Według "Newsweeka", Misiewicz proponował radnym PO w Bełchatowie przystąpienie do koalicji z PiS, sugerując, że w zamian zapewni im zatrudnienie w państwowej spółce, której prezes miał towarzyszyć mu w "werbunkowym spotkaniu".
Na początku września 26-letni Misiewicz został członkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która podlega MON; krótko po ujawnieniu tej informacji media podały, że Misiewicz zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Energa Ostrołęka.
Misiewicz, członek PiS, pełnomocnik tej partii w Piotrkowie Trybunalskim i członek Krajowej Komisji Rewizyjnej, startował w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Karierę rozpoczynał, jako asystent Antoniego Macierewicza. Wg informacji na stronie MON zanim przyszedł do ministerstwa był zatrudniony przez biuro posłanki PiS do Parlamentu Europejskiego Beaty Gosiewskiej, przez PiS oraz w aptece "Aronia" w Łomiankach.
REKLAMA
PAP/IAR/TVP Info/agkm
źródło: TVP Info
źródło: TVP Info
REKLAMA