Porozumienie Zawodów Medycznych do premier: potrzebny szybki wzrost nakładów na zdrowie

Konieczny jest natychmiastowy istotny wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wzrost pracowniczych wynagrodzeń - uważa Porozumienie Zawodów Medycznych, które w liście do premier Beaty Szydło zwraca się o możliwość spotkania i apeluje do rządu o dialog.

2016-09-24, 14:39

Porozumienie Zawodów Medycznych do premier: potrzebny szybki wzrost nakładów na zdrowie

Uczestnicy sobotniej manifestacji PZM w Warszawie zachęcają do podpisywania się pod listem; wcześniej można to było zrobić m.in. w internecie. Organizatorzy zapowiadają, że list z podpisami jeszcze w sobotę zostanie karetką zawieziony do kancelarii premiera wraz z wieńcem pogrzebowym "Ochrona zdrowia umiera". 

Szerokie porozumienie

Porozumienie wskazuje na wstępie listu, że w skład PZM wchodzi aż dziewięć ogólnopolskich związków zawodowych oraz szereg innych organizacji, stowarzyszeń i grup skupiających zawody medyczne. PZM ocenia też, że jest najbardziej reprezentatywnym gronem dla niemal 600 tys. pracowników służby zdrowia.

"Bez natychmiastowej i znacznej poprawy finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania, nie zwiększy ilości personelu medycznego, nie poprawi jakości usług" - ocenia PZM.

Ustawa do kosza ?

Zdaniem Porozumienia, przygotowane przez resort zdrowia propozycje ustawy o wynagrodzeniach pracowników służby zdrowia są „zatrważające”. - "Przez najbliższych 6 lat ma być zamrożony dotychczasowy (często skrajnie niski) poziom płac, a zaproponowane po tym okresie stawki stanowią obrazę dla ciężko pracujących, wysoko kwalifikowanych pracowników, codziennie ratujących ludzkie zdrowie i życie, i ponoszących wielką za nie odpowiedzialność" - uważa PZM.

"Jak Polacy mają uwierzyć, że rząd dba o polskiego pacjenta, gdy tak nisko ceni tych, którzy codziennie, bezpośrednio służą mu pomocą?" - pytają autorzy listu i deklarują, że pracownicy służby zdrowia nie zgadzają się na taki stan rzeczy.  

(Film - Przedstawiciele zawodów medycznych protestują w Warszawie. Źródło: TVP INFO) 

REKLAMA


"Konieczny jest natychmiastowy istotny wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wzrost pracowniczych wynagrodzeń. Wzywamy Rząd do dialogu społecznego w tej sprawie z udziałem pracowników służby zdrowia. Po raz kolejny zwracamy się do Pani Premier o spotkanie z przedstawicielami naszego Porozumienia" - głosi list.

W czasie zakończonej około godziny 15. manifestacji zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem dot. wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

PAP/dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej