Gala z okazji 35-lecia "Tygodnika Solidarność"
"Tygodnik Solidarność" był pierwszym niezależnym od komunistycznej władzy pismem, które zostało wprowadzone do ogólnopolskiego kolportażu.
2016-10-03, 18:20
Posłuchaj
Pierwszy numer, w nakładzie pół miliona egzemplarzy, został wydany 3 kwietnia 1981 roku. Ukazało się jego 37 numerów. Pismo zostało reaktywowane w czerwcu 1989 roku pod kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego. Po powołaniu jego na premiera rządu, redaktorem naczelnym został Jarosław Kaczyński.
Tygodnik był najważniejszą gazetą NSZZ "Solidarność". Na jego łamach publikowali znani publicyści, intelektualiści i pisarze.
Wiceprezes Polskiego Radia Jerzy Kłosiński, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" w latach 2002 - 2015, podkreśla, że gazeta ta stanowiła wolny głos polskiego społeczeństwa, mimo istniejącej w 80-tych latach cenzury.
- Tygodnik był bardzo ważnym pismem w czasie PRL, kiedy powstawała "Solidarność" - zaznacza. Jerzy Kłosiński do zespołu redakcyjnego tego tygodnika dołączył w maju 1991 roku. Mówi, że redakcja gazety zawsze podejmowała ważne społeczne tematy dla grup pracowników i ich rodzin. Podkreśla, że był to czas masowych zwolnień, rosnącego bezrobocia, a podczas prywatyzacji narodowego majątku pojawiało się wiele patologii.
REKLAMA
- Milionowe grupy społeczne pracowników, które nie widziały korzyści z transformacji ustrojowej czuły się odsunięte na boczny tor. W ich imieniu podejmowaliśmy różne tematy dotyczące między innymi zabezpieczenia społecznego, socjalnego, emerytalnego, systemu ochrony zdrowia - wspomina.
Z kolei w 2002 roku, w czasie, kiedy Jerzy Kłosiński został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność", w Polsce było wysokie bezrobocie. Podkreśla, że na łamach pisma publikowane były teksty wyrażające oburzenie społeczeństwa trybem zachodzących przemian i niesprawiedliwością, jaka była wówczas w kraju.
Gala w Tatrze Polskim w Warszawie odbywa się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa NSZZ "Solidarność” Piotra Dudy.
IAR/PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA