Wysłuchanie kandydatów na prezesa TVP
Przed Radą Mediów Narodowych zaprezentowali się: Jacek Kurski, Agnieszka Romaszewska, Krzysztof Skowroński i Bogdan Czajkowski.
2016-10-07, 18:39
Posłuchaj
18.10
Zakończyło się wysłuchanie Bogdana Czajkowskiego.
17.44
Bogdan Czajkowski: pierwsze co bym zrobił jako prezes, to by była reorganizacja - ograniczenie komórek organizacyjnych z 27 do 20.
17.38
Bogdan Czajkowski zapytany, czy w telewizji publicznej powinny być reklamy, odpowiedział, że teraz one muszą być, bo nie ma pieniędzy, natomiast, gdyby pieniądze były, to byłby za drastycznym ograniczeniem reklam.
- Reklamy, z całą pewnością, telewizji publicznej do realizacji misji nie są potrzebne - zaznaczył.
17.36
Bogdan Czajkowski zaproponował częściową prywatyzację telewizji publicznej. - Żaden przepis nie zabrania tego. To jest tylko kwestia woli politycznej i zmiany ustawy medialnej - wskazał.
REKLAMA
17.30
Bogdan Czajkowski: zmorą programów publicystycznych jest to, że dobór komentatorów jest niezrównoważony, do tego dochodzi w tych programach nieustannie do pyskówek, w te dyskusje wdaje się też prowadzący.
17.22
Bogdan Czajkowski: ośrodki regionalne są przewagą Telewizji Polskiej. Zdumiewa mnie, dlaczego telewizje regionalne mają znacznie mniejszy udział w abonamencie niż kanały główne - TVP1 i TVP2. Byłbym za tym, by to wyrównać.
17.20
Bogdan Czajkowski: praca w Telewizji Polskiej powinna być zaszczytem i nobilitacją. - Nie ma przymusu pracy w Telewizji Polskiej, praca tu powinna być zaszczytem i nobilitacją - podkreślił.
17.18
Bogdan Czajkowski: telewizja publiczna może być wzorem. Jestem przekonany, że wiem, jak to zrobić. - Trzeba wyeliminować patologie, które funkcjonują w telewizji od dziesiątków lat. Wiem, jak to zrobić - wskazał.
REKLAMA
17.16
Rozpoczęła się runda pytań.
17.13
Bogdan Czajkowski przedstawia swoje kwalifikacje. Opowiada o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym.
17.12
Według Bogdana Czajkowskiego konieczne jest "twarde oddzielanie informacji od komentarza oraz bezstronność we wszelkich programach publicystycznych".
- Nikt nie powinien być faworyzowany ani pokrzywdzony - oświadczył. Jak powiedział, potrzebny jest "kanon dostępności do telewizji publicznej wszelkich punktów widzenia, z wyłączeniem tych, które są zakazane przez prawo".
Zaznaczył, że telewizja to nie jest tylko polityka. - Polityka to tylko margines telewizji publicznej. On jest niezbędny, bo po to ona między innymi jest, ale nie może to być dominantą TVP - wskazał.
17.10
Bogdan Czajkowski: celem telewizji nie jest dochód (...) naczelnym kryterium wszelkiej działalności powinna być jak najlepsza realizacja misji publicznej w każdej dziedzinie.
17.09
Bogdan Czajkowski: prezes Telewizji Polskiej powinien być wszechstronnie wykształcony, wrażliwy na kulturę, powinien być praktykiem telewizyjnym - twórcą.
17.07
Bogdan Czajkowski: misja, tak na dobrą sprawę, nigdy - z mojej perspektywy - nie była należycie wykonywana.
17.03
Bogdan Czajkowski: wybór prezesa TVP zawsze był napiętnowany aspektem politycznym. Telewizja na ogół stawała się łupem politycznym zwycięzców w demokratycznych wyborach. Nie wartościuję tego, ale taka jest obiektywna prawda; prawda, która szkodzi telewizji publicznej.
Dodał, że być może jest po raz pierwszy szansa na to, by wybrać prezesa Telewizji Polskiej nie kierując się wyborem politycznym a merytorycznym i dobrem telewizji publicznej.
REKLAMA
17.00
Rozpoczęło się wysłuchanie reżysera Bogdana Czajkowskiego.
16.45
Zarządzono przerwę do godz. 17.
16.43
Krzysztof Skowroński podsumował krótko swoją kandydaturę (z rozszerzonej wypowiedzi zrezygnował).
16.40
Rozpoczęła się runda pytań dodatkowych, w trakcie której Krzysztof Skowroński został zapytany m.in. o to, czy płaci abonament.
16.20
Krzysztof Skowroński: jestem za współpracą pomiędzy mediami publicznymi.
16.12
Krzysztof Skowroński: telewizja ma ludzi cieszyć, ma być źródłem radości.
16.05
Krzysztof Skowroński zapytany, jak sobie wyobraża finansowanie telewizji publicznej, odpowiedział, że "dla zdrowia telewizji publicznej należałoby zachować możliwość, by telewizja mogła emitować reklamy". Jednocześnie podkreślił, że "liczba reklam w telewizji publicznej zabija radość oglądania jej i trzeba coś z tym fantem zrobić".
15.50
Krzysztof Skowroński opowiada szczegółowo o swojej koncepcji misyjnego programu, wstępnie nazwanego "Polska na żywo".
- Program, w którym jest cała inwazja mocy telewizji. Nie zdawkowy program, że pojedzie gdzieś kamera, tylko cała siła telewizji jedzie w dane miejsce. Pomysł formalny jest bardzo prosty - robimy koło fortuny, na którym są nazwy powiatów, kręcimy nim i na jaki powiat wypada, w tym powiecie będzie w następnym tygodniu telewizja publiczna - wyjaśnił.
Posłuchaj
15.48
Rozpoczęła się runda pytań.
15.45
Krzysztof Skowroński wyjaśnia, jakie zmiany chciałby wprowadzić w TVP; zaprezentował m.in. pomysł na odwiedzanie z kamerą różnych powiatów.
15.41
Krzysztof Skowroński: mój pomysł na telewizję publiczną opiera się na czterech hasłach - odwaga, wyobraźnia, ludzie, pieniądze.
Odwaga jest potrzebna, by "zawrócić kurs telewizji publicznej" i "naruszyć interesy". - Musimy powiedzieć, że misja jest numerem jeden, podziękować za niektóre rady grupie reklamowej w telewizji - stwierdził.
Jego zdaniem nie powinno być tak, że w TVP jest przewaga administracji nad tymi, którzy tworzą tę telewizję, czyli dziennikarzami. - Trzeba odchudzić część administracyjną telewizji publicznej - ocenił.
REKLAMA
Według Skowrońskiego odnowa telewizji publicznej oznacza też, że "trzeba naprawić fundamenty, a nie cały czas myśleć o tym, co na górze".
15.40
Krzysztof Skowroński: w telewizji publicznej są potrzebne zmiany.
15.38
Krzysztof Skowroński: prezes telewizji publicznej ma jedno zadanie - stworzyć numer jeden w Polsce, najbardziej oglądane medium w Polsce.
- Jeżeli prezes telewizji publicznej obniża oglądalność, to nie wypełnia swojej misji, bo jego misją jest budowanie oglądalności, bo inaczej pieniądze podatnika są zmarnowane - powiedział.
REKLAMA
Jednocześnie - zaznaczył - w odróżnieniu od prezesa telewizji komercyjnej, którego celem jest zarabianie pieniędzy, celem prezesa telewizji publicznej jest człowiek.
15.35
Krzysztof Skowroński opowiada o swojej obecnej pracy w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich i doświadczeniach związanych z Radiem Wnet i Fundacją Solidarności Dziennikarskiej.
15.32
Krzysztof Skowroński: rozumiem tak to nasze spotkanie i ten konkurs, z tezą gdzieś w tle, że media publiczne wymagają naprawy, że trzeba coś zrobić, by media publiczne odzyskały swoją siłę i odzyskały swój wigor.
15.31
Krzysztof Skowroński: telewizja publiczna jest najważniejszym medium w Polsce. Od tego, kto rządzi telewizją publiczną bardzo wiele zależy - jakość demokracji w Polsce, rozwój Polski.
15.30
Rozpoczęło się wysłuchanie prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego.
13.49
REKLAMA
Zakończyło się wysłuchanie Agnieszki Romaszewskiej. Zarządzono przerwę do godz. 15.15
13.26
Agnieszka Romaszewska mówi o potrzebie uszczelniania abonamentu, negatywnie ocenia pomysł stworzenia kanału anglojęzycznego i podkreślała, że "misję można przekazywać w prawie każdym programie". - Ośrodki terenowe to jeden z moich koników - podkreśliła szefowa Telewizji Biełsat.
13.10
12.45
Agnieszka Romaszewska mówi o potrzebie audytu wewnętrznego prawa w TVP, co jest niezbędne do odblokowania nadmiernej biurokracji, która w niej panuje.
REKLAMA
12.30
Trwa wysłuchanie Agnieszki Romaszewskiej, jako kandydatki na szefa Telewizji Polskiej. Podczas początkowego przemówienia mówiła ona o ważnej roli, jaką muszą pełnić media publiczne w tym TVP. - Podstawową funkcją telewizji publicznej jest bycie nośnikiem kultury szeroko pojętej tam, gdzie ona nie może dotrzeć w sposób bezpośredni - powiedziała.
Agnieszka Romaszewska krytykowała w TVP centralizację władzy i zaproponowała "mądre spłaszczenie struktury TVP". Mówiła też o potrzebie „zreformowania systemu rozliczeń” i kontrolowaniu procesu produkcji zamawianej.
"Czuję w sobie wystarczająco dużo siły, energii i kompetencji"
- Aplikuję o funkcję prezesa telewizji publicznej dlatego, że czuję w sobie wystarczająco dużo siły, energii i kompetencji, by podjąć się dzieła odbudowy telewizji publicznej z prawdziwego zdarzenia i przywrócenia Polakom jej publicznego charakteru - mówił Kurski.
Wskazywał na sytuację jaką zastał po objęciu fotela prezesa TVP w styczniu tego roku. Mówiąc o swych sukcesach wymieniał m.in. zakup praw do transmisji meczów piłki nożnej podczas mistrzostw Europy, co - jak stwierdził - znacząco zwiększyło oglądalność TVP. Wskazywał też na "skuteczną realizację transmisji ze Światowych Dni Młodzieży".
REKLAMA
- Nie dość, że wysyłaliśmy sygnał na cały świat, to jeszcze pobiliśmy wszelkie, niespotykane dotąd rekordy - mówił dodając, że TVPInfo pobił w oglądalności inne komercyjne programy informacyjne.
Na początku przesłuchania Kurski - który jest przesłuchiwany jako pierwszy - zgłosił zastrzeżenie dotyczące formuły trzeciego etapu konkursu. - Ideą jaka przyświeca RMN jest równość szans wszystkich kandydatów. Zaproponowana formuła dopuszcza sytuację, w której moi szanowni konkurenci wysłuchują teraz moich spostrzeżeń i prezentacji. Co więcej słyszą pytania członków Rady, które będą się powtarzać. W związku z tym uważam, że jest to formuła, która narusza równość stron - mówił obecny szef TVP.
Krytyka formuły wysłuchań
Kurski pozytywnie ocenił to, że konkurs na nowego prezesa TVP jest transparentny i jawny. Ale - jak stwierdził - nie daje równych szans kandydatom. Przypomniał, że podczas poprzedniego konkursu na prezesa TVP przesłuchania kandydatów były "półjawne". "Przesłuchania były rejestrowane, ale udostępniane w internecie po zakończeniu przesłuchań" - zwracał uwagę.
Obecny szef telewizji zaproponował dwa rozwiązania. Pierwsze, by cała czwórka finalistów była przesłuchiwana przez Radę jednocześnie. Druga propozycja mówiła o "odcięciu pozostałych kandydatów od możliwości słuchania" w internecie jego wystąpienia.
REKLAMA
Po pięciominutowej przerwie przewodniczący Rady Krzysztof Czabański poinformował, że przesłuchanie będzie odbywało się w pierwotnie przyjętej formie.
pp/kk/PAP/IAR
REKLAMA