Szef Deutschlandradio w Krakowie: digitalizazja przyszłością światowych mediów

2016-10-08, 16:15

Szef Deutschlandradio w Krakowie: digitalizazja przyszłością światowych mediów
Szef Deutschlandradio Willi Steul (L) i prezes WorldDab Patrick Hannon (P) podczas debaty na Europejskim Forum Radiowym. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

- Przyszłością nadawców radiowo-telewizyjnych, przyszłością radia jest cyfryzacja. Świat się digitalizuje - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl dr Willi Steul, szef niemieckiego Deutshlandradio. Na zaproszenie Polskiego Radia do Polski przyjechali szefowie największych mediów publicznych z całej Europy by debatować o przyszłości radia.

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia przypomniała, że poszczególne kraje europejskie w różnym stopniu dokonały już cyfryzacji a niektóre jeszcze jej nie zaczęły. Zdaniem dr Barbary Stanisławczyk- Żyły, potrzebna jest też strategia Unii Europejskiej w tej sprawie. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ponadto w forum wzięli udział przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców (EBU), WorldDAB, a także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego. Konferencja zaprocentowała gorącą i owocną dyskusją.

Dr Willi Steul, szef Deutschlandradio, nie ma wątpliwości, że przyszłością nadawców radiowych jest technologia cyfrowa. - Świat się digitalizuje. Oczywiście każdy kraj ma własne uwarunkowania, tradycję, sytuację ekonomiczną, radiofonię - stwierdził. Jak tłumaczył, komercyjni nadawcy, których w Polsce jest najwięcej, nie są zainteresowani przejściem na cyfrowy sposób nadawania, ponieważ wiąże się to ze wzrostem radiowej konkurencji. - W Niemczech mamy inną sytuację, 50 procent rynku należy do nadawców publicznych. Media publiczne napędzają technologie DAB+. - mówił dr Willi Stahl, zauważając, że wynikiem cyfryzacji będzie również znaczne obniżenie kosztów nadawania. 

Dr Willi Steul, szef Deutschlandradio na Europejskim Forum Radiowym


Z kolei szefowa brytyjskiego Radia BBC Helen Boaden zwróciła uwagę, że cyfryzacja to proces długotrwały i skomplikowany we wdrażaniu. - Ponieważ odbiorcy posiadają zwykle dwa albo trzy odbiorniki w swoich domach, mają swoje przyzwyczajenia związane ze słuchaniem radia. Nie są gotowi, by porzucić te przyzwyczajenia i zakupić nowy sprzęt, więc należy powoli i ostrożnie prowadzić odbiorców, a tym, co może ich przekonać do tej technologii, są świetne nowe stacje radiowe, które są nadawane tylko w taki sposób - mówiła portalowi PolskieRadio.pl szefowa BBC, Helen Boaden.

Helen Boaden, szefowa BBC na Europejskim Forum Radiowym

- W naszym kraju technologia DAB jest lepsza niż internet, ponieważ masz dostęp do sygnału. Większość audycji radiowych w Wielkiej Brytanii jest nadawanych na żywo i telefony nie są najlepsze do słuchania takich treści, ponieważ są drogie, baterie szybko się rozładowują i bardzo często nie możesz połączyć się z siecią - mówiła.

Powiązany Artykuł

ZDJECIE DO FORUM.jpg
Wielka debata o cyfryzacji radia

Jeśli sygnał WiFi jest mocny nie ma problemu, ale w Wielkiej Brytania ta sieć nie jest dobrze rozbudowana, sygnał DAB jest bardziej praktyczny i niezawodny - dodała.


Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, którego organizatorem było Polskie Radio.

Prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk, podkreślała, że przejście na nadawanie cyfrowe jest skomplikowanym i drogim procesem i jak dotąd nie przyniosło w Polsce spodziewanych wcześniej efektów.

Deklarowała, że publiczny nadawca chce rozmawiać na temat cyfryzacji ze wszystkimi odpowiedzialnymi za media podmiotami. - Czas na polityków, na decyzję rządową, ale myślę również, że włączą się w to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i Rada Mediów Narodowych. My ze swojej strony będziemy aktywnie uczestniczyć w dyskusji. Trzeba rozmawiać i szybko wypracujemy rozsądny kierunek - dodała.

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk podczas Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie.

- Dlaczego Unia Europejska, wydając różne sumy na różne projekty, nie inwestuje w cyfryzację? I nie jest to projekt Unii Europejskiej - pytała prezes.

polskieradio.pl/dad

Polecane

Wróć do strony głównej