Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Politycy zabrali głos ws. zatrzymania Marzeny K.

2016-10-13, 15:34

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Politycy zabrali głos ws. zatrzymania Marzeny K.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr/Giuseppe Milo

- Dobrze by było, żeby przy wyjaśnianiu reprywatyzacji prokuratura się "spięła" i w miarę szybko przeprowadziła postępowanie - powiedziała w czwartek rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl powiedział, że Ratusz z zadowoleniem przyjmuje informacje o krokach organów ścigania, a członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej ocenił, że „to ostatni moment na honorową dymisję prezydent Warszawy".

W czwartek Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. pracownicę resortu sprawiedliwości Marzenę K. Chodzi o sprawę dot. reprywatyzacji w Warszawie, śledztwo prowadzone jest przez CBA i prokuraturę regionalną we Wrocławiu. Wcześniej media pisały, że urzędniczka miała dostać w sumie 38,6 mln zł w ramach odszkodowań za sześć stołecznych nieruchomości, czego miała nie ujawnić w oświadczeniach majątkowych. Jest ona także jednym ze współwłaścicieli słynnej warszawskiej działki przy PKiN, pod dawnym adresem Chmielna 70. 

- Wszyscy wiemy o tym, jak było, wszyscy wiemy, że państwo mówicie, że to była złodziejska reprywatyzacja, więc dobrze byłoby, żeby prokuratura się spięła i w miarę szybko przeprowadziła postępowanie - podkreśliła rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS w rozmowie z dziennikarzami.

TVP Info

- Chciałabym, żeby te wszystkie zatrzymania, których dokonuje CBA - ale też postępowania, które prowadzi prokuratura - były prowadzone na tyle sprawnie, żebyśmy w stosunkowo szybkim okresie czasu mogli poznać to, czy prokuratura stawia zarzuty, czy nie widzi podstaw ku temu, by takie zarzuty postawić - mówiła. 

Mazurek dodała, że "sprawa reprywatyzacji warszawskiej nie jest sprawą czystą". Podkreśliła, że oczekuje, "żeby sprawy jak najszybciej się zakończyły". "Tak jak powiedziałam: postawieniem zarzutów bądź powiedzeniem, że nikomu nic zarzucić nie można, bo samo przeprowadzenie akcji przez CBA jest ważne, natomiast bez finalnego skutku myślę, że niczyich oczekiwań nie spełni" - zaznaczyła. 

"Deklarujemy wolę współpracy z organami ścigania ws. reprywatyzacji"

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl powiedział, że Ratusz z zadowoleniem przyjmuje informacje o krokach organów ścigania, mających prowadzić do odzyskania przez stolicję majątku. Podkreślał też, że w sprawie Chmielnej 70 interweniowało także miasto. 

- Deklarujemy wolę współpracy z organami, które mają obowiązek stania na straży praworządności w sprawach dot. ochrony majątku miasta - powiedział Pahl.

Wiceprezydent przekonywał, że "zakres podejmowanych czynności" w tej sprawie to także skutek inicjatywy podjętej przez urząd miasta. Pahl zaprezentował zawiadomienie miasta o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marzenę K. złożone 30 sierpnia w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. 

TVP Info

Dodał, że "na dzisiaj wszelkie działania dotyczące wydawania nieruchomości czy prowadzenia postępowań, które powodowałyby przekazanie nieruchomości, a więc uszczerbek w mieniu miasta, zostały wstrzymane". - Nie ma w tej chwili żadnych postępowań, co do których byłaby obawa, że ta kontrola nad mieniem miasta z udziałem pani Marzeny K. zostanie utracona. Nie ma możliwości, żeby pani Marzena K. kosztem miasta uzyskała jakiekolwiek przysporzenie  - zapewnił Pahl. 

- Chcę poinformować o tym, że działania służb miasta dzisiaj dają podstawę, żeby złożyć kolejne powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - dodał. Jak podkreślił, będzie ono złożone jeszcze w czwartek. 

"Ostatni moment na honorową dymisję"

Z kolei członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej ocenił, że „to ostatni moment na honorową dymisję prezydent Warszawy i przyznanie się, że w stolicy miały miejsce nieprawidłowości przy reprywatyzacji”

Powiązany Artykuł

reprywatyzacja 1200 free.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie

- Sądzimy, że jest to wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wyjaśnianie dzikiej reprywatyzacji w Warszawie - komentował doniesienia o zatrzymaniu Rabiej. W jego ocenie wszystkie kwestie związane z reprywatyzacją zarówno w Warszawie, jak i całej Polsce "powinny być bardzo gruntownie i dokładnie wyjaśnione". 

Rabiej zaapelował, by prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podała się do dymisji, by "można było tworzyć w Warszawie nowy rozdział". 

- Wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z reprywatyzacją w mieście i wyciągnięcie wniosków jest bardzo ważne. Ważne jest również to, by pójść do przodu" - zaznaczył Rabiej. 

W środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że w kraju prowadzonych jest ok. 100 postępowań dotyczących reprywatyzacji. Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej.

PAP/IAR/koz

Polecane

Wróć do strony głównej