Premier zabrała głos ws. ekshumacji ofiar smoleńskich. "Takie jest prawo"
- Jeżeli prokuratura podjęła decyzję o konieczności przeprowadzenia tych ekshumacji, to ani politycy, ani nikt inny nie może tutaj, ani ingerować, ani trudno to komentować. Takie jest polskie prawo - powiedziała szefowa rządu.
2016-10-26, 13:48
O powstrzymanie ekshumacji zaapelowało w niedzielę w liście otwartym ponad 200 krewnych części ofiar katastrofy smoleńskiej. Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa.
Powiązany Artykuł

Prezes PiS: ekshumacja ciała prezydenta Kaczyńskiego jedną z pierwszych
Beata Beata Szydło była pytana o zdanie w tej sprawie na konferecji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Według prokuratury, ekshumacje są konieczne, by rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzić sekcje, a dotychczasowa analiza rosyjskiej dokumentacji medycznej - nadesłanej w ramach międzynarodowej pomocy prawnej - wskazuje, że "sekcje zwłok zostały wykonane bez zachowania najwyższych standardów".
Premier była też pytana o powołany przez PO parlamentarny zespół ds. "badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej". - Nie ten czas i nie to miejsce, jeśli chodzi o kwestię zespołu powołanego przez Platformę Obywatelską - odparł prowadzący konferencję prasową rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Rozumiem, że PO będzie teraz odkłamywała te kłamstwa, które wmawiała Polakom przez ostatnie lata, tak? - dodał.
REKLAMA
Według szefa PO Grzegorza Schetyny, zespół ma odkłamywać fałszywą narrację, która była prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i jest kontynuowana dzisiaj.
Schetyna na konferencji prasowej w środę w Sejmie poinformował, że do prac zespołu zostali zaproszeni byli eksperci Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Powiązany Artykuł

Kard. Nycz o ekshumacji ofiar ze Smoleńska
Prawo stanowi, że ekshumacja co do zasady może odbywać się w okresie od połowy października do połowy kwietnia. W innym czasie ekshumację może zarządzić m.in. prokuratura w ramach prowadzonego postępowania. Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy. W ich wyniku wykazano złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
REKLAMA
PAP/iz
REKLAMA