Parlament Walonii zaakceptował umowę handlową UE-Kanada

Parlament Walonii zaakceptował umowę handlową Unii Europejskiej z Kanadą. Kilkanaście dni temu to właśnie posłowie z tego regionu odrzucili porozumienie. Wtedy rząd federalny w Brukseli, który poparł już wcześniej umowę, rozpoczął poszukiwania kompromisu.

2016-10-28, 17:27

Parlament Walonii zaakceptował umowę handlową UE-Kanada

27 października, po ponad tygodniu burzliwych negocjacji, rząd porozumiał się z przedstawicielami regionów i społeczności językowych. Premier Walonii Paul Magnette tłumaczył, że dał zgodę na umowę, bo jego żądania zostały spełnione. Dlatego dzisiejsze głosowanie w parlamencie Walonii było formalnością.


Powiązany Artykuł

fim.jpg
Fakty i mity o umowie CETA

W belgijskiej deklaracji, która ma być dołączona do umowy, doprecyzowano niektóre zapisy z porozumienia handlowego. Napisano między innymi, że umowa nie będzie miała wpływu na unijne przepisy dotyczące żywności genetycznie modyfikowanej i nie wprowadzi zmian w usługach publicznych. Ponadto, jeśli import produktów rolno-spożywczych z Kanady doprowadzi do zaburzeń na rynku, możliwe będą działania naprawcze, a regiony będą mogły prosić rząd federalny o zawieszenie umowy.

Belgia zapowiedziała też, że poprosi unijny Trybunał Sprawiedliwości, by sprawdził zgodność z traktatem zapisu o arbitrażu, który ma rozstrzygać spory na linii inwestor-państwo i który, według krytyków umowy, wzmacnia pozycję dużych korporacji. Po wycofaniu sprzeciwu Belgii unijno-kanadyjska umowa czeka teraz na podpis.


źródło: TVN24/x-news

REKLAMA


Kolejny krok to głosowanie w Parlamencie Europejskim, do którego dojdzie najpewniej w styczniu. Po akceptacji europosłów umowa będzie mogła wejść tymczasowo w życie. Dotyczyć to będzie tylko części handlowej. Ta inwestycyjna zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji w unijnych krajach, czyli za kilka lat.

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej