Luteranie i katolicy cieszą się na wizytę Franciszka w Lund.Papież jedzie do Szwecji na obchody 500-lecia Reformacji

W poniedziałek papież Franciszek wyrusza do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia Reformacji. W Lund i Malmoe papież spędzi dobę. Przed wizytą wykonał gest ekumeniczny, podkreślając wagę reformatorskich działań Marcina Lutra.

2016-10-30, 11:15

Luteranie i katolicy cieszą się na wizytę Franciszka w Lund.Papież jedzie do Szwecji na obchody 500-lecia Reformacji
Papież Franciszek . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Watykaniści podkreślają, że podróż apostolska Franciszka na wspólne ekumeniczne uroczystości z okazji jubileuszu Reformacji, przypadającego oficjalnie w przyszłym roku, to ważne wydarzenie historyczne biorąc pod uwagę to, że przez wieki, jeszcze do niedawna, dla katolików Marcin Luter był symbolem podziału w Kościele, a dla protestantów Kościół katolicki – symbolem władzy i "komercjalizacji” wiary.
Przełom przyniósł dopiero dialog w ostatnim półwieczu, w rezultacie którego w 1999 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II podpisano wspólną deklarację katolicko- luterańską.

Wspólne luterańsko-katolickie obchody jubileuszu Reformacji

"

Papież Także my chrześcijanie często chorujemy z powodu podziałów

Dominuje jednak opinia, że po tamtym wydarzeniu trudno jest zrobić następny krok naprzód. Ale jednocześnie zauważa się, że bez tamtej deklaracji niemożliwe byłyby obecne wspólne luterańsko-katolickie obchody jubileuszu Reformacji.
Próbę dalszego zbliżenia papież podjął tuż przed podróżą, deklarując w wywiadzie dla jezuickiego pisma "Civilta Cattolica”, że chce dokonać dalszego postępu na drodze do bliskości między katolikami a luteranami.

- Bliskość przynosi dobro, odległość wywołuje chorobę. Także my chrześcijanie często chorujemy z powodu podziałów - oświadczył Franciszek.

- To, co przychodzi mi teraz spontanicznie to myśl: podążać razem, nie zostawać w zamknięciu surowych perspektyw, bo w nich nie ma możliwości reformy - zauważył Franciszek.

REKLAMA

Wyraził przekonanie, że Luter "dokonał wielkiego kroku, by włożyć Słowo Boże w ręce ludu”.

- Reforma i Pismo to dwie fundamentalne kwestie, które możemy pogłębić patrząc na tradycję luterańską  - ocenił papież.

Przywołał też w tym kontekście narady kardynałów przed ostatnim konklawe w 2013 roku i trwające wówczas dyskusje na temat potrzeby reformy w Kościele, realizowane obecnie przez niego.

Franciszek wyznał również w tym wywiadzie, że ważnym przeżyciem dla niego była wizyta w kościele luterańskim w Rzymie przed rokiem.

REKLAMA

Plan wizyty

Franciszek przyleci z Rzymu do Malmoe przed południem w poniedziałek. Na lotnisku powita go premier Szwecji Stefan Lofven. Następnie papież pojedzie do pobliskiego miasta Lund, gdzie złoży kurtuazyjną wizytę szwedzkiej parze królewskiej: Karolowi XVI Gustawowi i królowej Sylwii.

"

Franciszek Reforma i Pismo to dwie fundamentalne kwestie, które możemy pogłębić patrząc na tradycję luterańską

 Po południu w luterańskiej katedrze w Lund Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej. Po niej w Malmoe Arena odbędzie się uroczystość ekumeniczna, po której papież spotka się z uczestniczącymi w niej delegacjami.

We wtorek rano na stadionie w Malmoe papież odprawi mszę, w której obok szwedzkich katolików udział wezmą także przedstawiciele szwedzkiej i duńskiej Polonii.

Papież przyznał, że ta jego decyzja wywołała pewne organizacyjne problemy, bo będzie w Szwecji w uroczystość Wszystkich Świętych, która jest ważnym świętem w Rzymie.

REKLAMA

- Lecz by uniknąć nieporozumień, chciałem, aby tak właśnie było - wytłumaczył.
Po mszy i ceremonii pożegnania wczesnym popołudniem Franciszek odleci do Rzymu.

ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej