Dziś poznamy laureatów nagrody Strażnik Pamięci

Uroczysta gala odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienia, już po raz czwarty, przyznaje tygodnik "Do Rzeczy", a w kapitule nagrody zasiada między innymi prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, zaś Polskie Radio udziela wsparcia redakcyjnego wydarzeniu.

2016-11-07, 09:15

Dziś poznamy laureatów nagrody Strażnik Pamięci
Statuetki nagrody Strażnik Pamięci. Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

Strażnik Pamięci 2016. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kapituła nagrody Strażnik Pamięci tworzona przez reprezentantów polskiej nauki, polityki, świata mediów i biznesu uhonoruje nagrodami tych, dzięki którym historia wychodzi z kart podręczników. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Twórca, Instytucja i Mecenas. W tym roku czytelnicy tygodnika zgłosili do nagrody kilkaset osób, stowarzyszeń i firm.

W kategorii Twórca nominacje otrzymały osoby, których dzieła przyczyniają się do odnowienia pamięci. Wśród nich są: Elżbieta Cherezińska - autorka powieści historycznych od czasów piastowskich przez wiek XIX, aż do mało znanych losów Brygady Świętokrzyskiej, Contra Mundum - zespół muzyczny podejmujący w estetyce rockowej tematykę historyczną i patriotyczną, Robert Kaczmarek - reżyser, producent filmowy, autor dokumentów podejmujących przekłamane lub przemilczane tematy naszej historii, twórcy filmu "Wołyń" - za fabularny obraz przywracający pamięć o zbrodni ludobójstwa dokonanej na Wołyniu w roku 1943 oraz Dariusz Walusiak - historyk, pisarz, reżyser, scenarzysta i dziennikarz, autor książki "Winni. Holokaust i fałszowanie historii".

W kategorii Instytucja nominowane zostały: muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje propagujące polską historię. W tej kategorii nominowany został Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci - nie tylko festiwal filmowy, lecz także wielkie wydarzenie artystyczne, historyczne i naukowe, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej, Martha Gammer i Gedenkdienst Komitee Gusen (Komitet Pamięci o KL Gusen), rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji sowieckich, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRS oraz Jan Wojciech Wingralek - jeden z głównych animatorów i realizatorów rekonstrukcji Cmentarza Orląt Lwowskich.

Z kolei w kategorii Mecenas nominacje otrzymali: Zbigniew Banaszek oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej - fundator centrum kultury kresowej, Energa - organizator festiwalu Energia Wolności w 96. rocznicę Cudu nad Wisłą, Czesław Jamont - emeryt, kombatant, który środki pieniężne otrzymane za pośrednictwem Fundacji Polsko-Niemieckiej Pojednanie jako odszkodowanie za niewolniczą pracę i za przeprowadzane na nim pseudomedyczne eksperymenty w obozie koncentracyjnym Mauthausen przekazuje na cele charytatywne oraz budowę Kościołów - Pomników Pamięci, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - firma współpracująca z wieloma instytucjami muzealnymi oraz PGNiG - firma wspierająca ostatni etap produkcji filmu "Historia Roja", sponsor koncertu "Niezłomnym - Honor" w tegorocznym Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

W poprzednich latach nagrodę Strażnik Pamięci otrzymał między innymi portal PolskieRadio.pl.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej