Jest porozumienie między USA i Unią Europejską w sprawie ceł
Unia Europejska i USA porozumiały się w sprawie ceł. Bez tego już w przyszłym tygodniu Waszyngton uderzyłby w unijne firmy 35-procentowymi stawkami celnymi. Uzgodniono, że będą one ponad dwa razy mniejsze. Umowę ogłosili prezydent Donald Trump i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu w Szkocji.
2025-07-27, 21:00
"Porozumienie zapewni stabilność"
Stawki w wysokości 15 procent będą niższe, niż wcześniej zapowiadano, nadal jednak będzie to wysokie cło, nałożone na największego partnera handlowego Ameryki. Umowa kończy okres wielotygodniowej niepewności.
Według Ursuli von der Leyen porozumienie zapewni stabilność przedsiębiorcom po obu stronach Atlantyku. - Stawka generalna to 15 procent. Do tego inwestycje, które pójdą na zakupy w Stanach Zjednoczonych. W gruncie rzeczy europejski rynek, liczący 140 milionów ludzi, jest otwarty. To dobra umowa - dodała przewodnicząca KE.
- Ustabilizowaliśmy jedną stawkę celną w wysokości 15 proc. dla zdecydowanej większości eksportu z UE. Stawka ta będzie obowiązywać w większości sektorów, w tym w przemyśle samochodowym, półprzewodnikowym i farmaceutycznym - mówiła.
Posłuchaj
Prezydent Trump także wyraża zadowolenie
Zadowolony jest prezydent Donald Trump, który podkreślił, że skala porozumienia jest bez precedensu. Poinformował, że w ramach porozumienia handlowego między UE a USA ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent.
Ogłaszając porozumienie, Trump powiedział, że UE nie nałoży ceł na import z USA. Dodał, że porozumienie jest "satysfakcjonujące dla obu stron".
Dodał też, że umowa między UE a USA w kwestii stali i aluminium pozostaje niezmieniona. Jak pisze portal NBC, oznacza to, że cła w wysokości 50 procent na te surowce pozostają w mocy.
W opinii Trumpa, to największa umowa w historii USA zawarta z UE. Amerykański przywódca poinformował też, że Unia Europejska zakupi amerykański sprzęt wojskowy.
Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że Unia Europejska zarobi 600 mld dolarów na inwestycjach w USA w ramach osiągniętego w niedzielę porozumienia handlowego.
Trump stwierdził, że porozumienie handlowe "będzie doskonałe" dla rynku motoryzacyjnego oraz będzie miało duży wpływ na rolnictwo.
Von der Leyen odwiedziła Trumpa w Szkocji
Von der Leyen odwiedziła Donalda Trumpa w Szkocji. Wizyta prezydenta USA w Szkocji jest prywatna. Amerykanin dużo czasu spędza, grając w golfa. Są jednak elementy polityczne tej wizyty. W niedzielę spotkał się z szefową Komisji Europejskiej. W poniedziałek ma zaplanowane rozmowy z premierem Królestwa Keirem Starmerem i z Johnem Swinney'em, szefem rządu w Edynburgu.
Czytaj także:
Źródło: PAP/IAR/NBC/inne