Raport: większości Polaków niepodległość kojarzy się ze słowem "wolność"

W warszawskiej galerii Kordegarda odbyła się debata "Czym dla Polaków jest niepodległość?" To pierwsze z cyklu spotkań, na którym eksperci zaprezentowali i omówili część raportu, który analizuje postawy patriotyczne w naszym kraju. Autorami badania są TNS Polska i Narodowe Centrum Kultury.

2016-11-16, 06:50

Raport: większości Polaków niepodległość kojarzy się ze słowem "wolność"
Zdj. ilustracyjne. Foto: pexels/CC0 Public Domain

Posłuchaj

Mateusz Werner zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. Badań i Strategii Kultury o szczegółach raportu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To owoc badań socjologicznych, które są najnowszym wglądem w dusze i umysły Polaków. Co myślą i czują, kiedy słyszą o odzyskaniu niepodległości. Te badania przeprowadziliśmy w sierpniu tego roku - mówi Mateusz Werner, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury ds. Badań i Strategii Kultury.

Autorzy raportu przeprowadzili między innymi sondaże na reprezentatywnej próbie osób powyżej 15 roku życia, a także indywidualne i grupowe wywiady w różnych rejonach Polski.

Według raportu zainteresowanie przeszłością utrzymuje się na podobnym poziomie w stosunku do lat poprzednich. Zmieniła się natomiast funkcja przypisywana wiedzy historycznej. Według ekspertów przestała być "nauczycielką życia", ale jest ważna jako element kultury i czynnik kształtujący tożsamość. Dużą popularnością cieszą się rekonstrukcje historyczne jako formy przekazywania wiedzy.

- Dla większości Polaków niepodległość kojarzy się ze słowem "wolność". "Widać to w korelacji z rankingiem świąt, które uważa się za najważniejsze. Polacy podają Święto Niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3 maja i rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. One wszystkie łączą się z walką o suwerenność i wolność - tłumaczy Mateusz Werner.

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone na potrzeby rządowego programu "Niepodległa", który zakłada przygotowanie i przeprowadzenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Debatę zorganizowało Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski, a ekspertami byli: Mateusz Werner, Robert Kostro - Dyrektor Muzeum Historii Polski i prof. Piotr Kwiatkowski - TNS Polska. Prowadzącym dyskusję był Wojciech Stanisławski, historyk i dziennikarz "Rzeczpospolitej".

IAR,kh


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej