Dekomercjalizacja szpitali, leki dla starszych. Resort zdrowia podsumowuje rok
Program bezpłatnych leków dla seniorów, dekomercjalizacja szpitali, zwiększenie dostępności leków, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich, kształcenie nowych kadr - na te działania wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsumowując rok pracy w resorcie.
2016-11-17, 16:46
Posłuchaj
Ostatni rok w Ministerstwie Zdrowia to rok dialogu; to jest nowa jakość – ocenił minister. Wskazał, że w resorcie powstało wiele zespołów do wypracowania szczegółowych rozwiązań, mających charakter doradczy, z udziałem wszystkich zainteresowanych, m.in. pacjentów i pracowników.
Wśród osiągnięć minister wymienił obowiązujący od września program bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Na specjalnej liście znajduje się obecnie 1149 preparatów (68 substancji czynnych), stosowanych w chorobach wieku podeszłego. Radziwiłł przypomniał, że lista ta jest modyfikowana co dwa miesiące. - Pierwsze, istotne rozszerzenie tej listy na pewno nastąpi od stycznia 2017 r. – zapowiedział.
Wskazał, że przez półtora miesiąca z programu skorzystało 1,1 mln osób; wydano im ponad 4 mln opakowań bezpłatnych leków. Minister powiedział, że już teraz można ocenić, iż pacjenci oszczędzają dużo pieniędzy. Dodał, że w przyszłym roku na finansowanie projektu planowane jest 564 mln zł
REKLAMA
Minister mówił, że dekomercjalizację szpitali zapewniła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, przywracając gwarancję i odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo i zdrowie obywatela. Regulacja ta, jak powiedział, "odwróciła niebyt przemyślany trend na urynkowienie służby zdrowia i uczynienie z niej takiego samego działu gospodarki jak wszystkie inne".
Nowelizacja, jak wskazywał, gwarantuje zachowanie publicznego charakteru szpitali w Polsce.
Przekształcone już szpitalne spółki swoje ewentualne zyski będą musiały przeznaczać na działalność leczniczą – dla pacjentów. Ustawa znosi obowiązkowe, kosztowne ubezpieczenia dla szpitali i umożliwia finansowanie przez samorządy dodatkowych świadczeń.
Podsumowując ostatnie 12 miesięcy pracy resortu, minister mówił o rozszerzaniu dostępu do leków. - Leki muszą być tańsze nie tylko dla seniorów, ale także dla innych osób - powiedział.
REKLAMA
Podał, na listy leków refundowanych wprowadzono 23 nowe substancje czynne, przydatne szczególnie w leczeniu chorób nowotworowych, psychicznych, endokrynologicznych, gastrologicznych, w stwardnieniu rozsianym i chorobie Parkinsona.
Minister wskazał, że w efekcie działań resortu zapewniony został dostęp do podstawowych świadczeń dla każdego pacjenta, bez względu na status ubezpieczeniowy. Od 1 stycznia pacjenci będą mogli bez obaw o negatywną weryfikację w eWUŚ udać się do swojego lekarza rodzinnego.
- To rozwiązanie zbliża nas do rozwiązania, w którym wszyscy potrzebujący będą mieli prawo leczyć się w publicznej służbie zdrowia – stwierdził.
REKLAMA
Minister podkreślał, że resort dba o kształcenie lekarzy i innych profesjonalistów medycznych. - Wielkim wysiłkiem, zarówno w roku akademickim, który już jest, jak i przyszłym, zwiększamy liczbę miejsc na kierunku lekarskim. W tym roku było to o 912 miejsc więcej, z czego ponad 600 na studiach stacjonarnych w języku polskim - powiedział. Minister zapewnił, że przygotowywana jest także strategia dla innych zawodów medycznych.
Radziwiłł mówił także o wprowadzeniu Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), który ma zapewnić przejrzysty i racjonalny proces oceny celowości inwestycji w ochronie zdrowia. Podkreślał, że dzięki niemu blisko 12 mld zł z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostanie wykorzystane we właściwy sposób.
Ważnym osiągnieciem jest - według ministra - przyjęcie ustawy antytytoniowej. Przypominał, że lokuje ona inne wyroby tytoniowe, m.in. e-papierosy, tam, gdzie tradycyjne, ograniczając np. ich reklamę i sprzedaż. Minister przypominał, że w czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia i zachęcał do propagowania idei zrywania z nałogiem i niesięgania po wyroby tytoniowe.
REKLAMA
Radziwiłł wśród prowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy prac wyliczał m.in. porządkowanie wyceny i koszyka świadczeń gwarantowanych – np. wprowadzanie nowych taryf i zmiany istniejących oraz tworzenie opieki koordynowanej, m.in. dla pacjentów po zawale. Minister mówił też o opracowaniu map potrzeb zdrowotnych, stworzeniu nowego systemu dla służby krwi i przywróceniu stażu podyplomowego.
Wskazywał również na opracowanie Narodowego Programu Zdrowia i Programu Zdrowia Prokreacyjnego oraz wdrażanie programu leczenia tzw. stopy cukrzycowej. Wśród sukcesów MZ minister wyliczył, że od stycznia 2017 r. wszystkie nowo narodzone dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom. Radziwiłł wskazał też, że zmienione zostało tzw. rozporządzenie sklepikowe – by zachowując kryteria jakości żywienia, zapewnić dzieciom smaczne jedzenie.
Minister ocenił, że resort którym kieruje, odegrał kluczową rolę w przygotowaniu rządowego projektu "Za życiem", w ramach którego "wsparcie otrzymają rodziny, w których pojawiają się tzw. trudne ciąże".
REKLAMA
Wśród ważnych projektów, nad którymi pracuje resort, minister wymienił m.in. dużą ustawę refundacyjną i wynagrodzenia w służbie zdrowia. Zapowiedział, że w drugim roku skupi się na reformie systemowej. Przypomniał, że planuje iż w 2018 r. nie będzie już Narodowego Funduszu Zdrowia.
Podczas konferencji minister był pytany m.in. o zamiany przepisów dot. tzw. antykoncepcji awaryjnej. Poinformował, że prace dotyczące uregulowania dostępu do niej są na zaawansowanym etapie; projekt ustawy niebawem omówi Komitet Stały Rady Ministrów. - Przedłużanie się prac jest spowodowane nie akurat tym artykułem, ale jest to projekt, który zawiera wiele innych regulacji – dodał minister.
Pod koniec marca do konsultacji trafił projekt przewidujący, że leki antykoncepcyjne w aptekach będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Oznaczałoby to, że na receptę byłyby także pigułki tzw. antykoncepcji awaryjnej, ellaOne, które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.
REKLAMA
IAR/PAP/agkm
REKLAMA