Premier: reforma edukacji jest dobrze przygotowana

- Nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o finansowanie zmian - powiedziała premier Beata Szydło podczas wizyty w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku.

2016-11-17, 16:33

Premier: reforma edukacji jest dobrze przygotowana
Premier Beata Szydło zwiedza pracownię praktycznego nauczania zawodu podczas wizyty w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Posłuchaj

Premier Beata Szydło apeluje o połączenie sił i współdziałanie przy wdrażaniu reformy edukacji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podkreśliła, że w szkołach technicznych uczniowie są kształceni "pod kątem rynku pracy dla gospodarki i przedsiębiorców".

- To jest bardzo ważne i to jest jeden z ważnych elementów reformy oświaty, którą przygotowaliśmy (...). Szkoła branżowa, zawodowa, dwustopniowe technika będą przygotowywały młodych ludzi dla potrzeb rynku we współpracy z przemysłem i przedsiębiorcami. Będą ukierunkowane, żeby młodzi ludzie znajdowali zatrudnienie - powiedziała.

Szefowa rządu podkreśliła, że "jest wielkim wyzwaniem dla polskiego rządu, żeby otworzyć dla absolwentów takich szkół polski rynek".

- Przed nami jest ogromne wyzwanie, spowodowane przede wszystkim niżem demograficznym. Musimy szukać takich rozwiązań, które zagwarantują pracę dla polskich nauczycieli, a z drugiej strony musimy mówić o wymiarze materialnym zawodu nauczyciela i stworzeniu takich warunków, żeby nauczyciele mogli być satysfakcjonująco wynagradzani i mieć poczucie docenienia i godnego wykonywania ciężkiej pracy - podkreśliła premier.

REKLAMA

Przekonywała, że reforma edukacji zakończy się sukcesem wtedy, kiedy zostanie przeprowadzona wspólnie przez rząd, samorządy, województwa, rodziców i nauczycieli. Zapewniła, że reforma edukacji jest przygotowana dobrze, wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem i nie ma żadnych zagrożeń jeśli chodzi o finansowanie zmian w edukacji.

Zgodnie z przyjętymi w ubiegłym tygodniu przez rząd projektami ustaw Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

Źródło: TVP Info

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej