Tysiące wiernych na uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. "Bardzo nam dziś potrzeba Bożego pokoju w sercach"
W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się uroczysta msza, po której nastąpiło odczytanie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Mimo deszczu w sanktuarium i na błoniach przed świątynią zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. W uroczystościach wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
2016-11-19, 14:00
Posłuchaj
Dzisiejsza uroczystość kończy obchody Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Mszy w sanktuarium w Łagiewnikach przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. - Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić Mu wdzięczność za Jego niezmienną wierność, za miłosierną miłość Jego Serca – powiedział witając wiernych kard. Dziwisz. - Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana – podkreślił.
Powiązany Artykuł
1050. rocznica Chrztu Polski
Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Hierarcha podkreślił, że wierni nie ogłaszają Jezusa królem, a jedynie uznają jego panowanie. Biskup odwołał się również do nauczania świętego Jana Pawła II. - Trzeba podjąć jakże ciągle aktualne wezwanie świętego Jana Pawła II z homilii inaugurującej jego pontyfikat. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi dla Jego zbawczej władzy. Nie lękajcie się - powiedział.
Bp Czaja podkreślił, że trzeba Jezusowi dać "pierwsze miejsce we wszystkich sferach życia: rodzinnej, zawodowej i społecznej, a On je uporządkuje, rozwinie, wprowadzi Boży ład, napełni swym duchem i pokojem".
REKLAMA
- Bardzo nam dziś tego potrzeba: Bożego pokoju w naszych sercach, zgody i miłości między nami, Bożego Ducha, Ducha prawdy i jedności między nami, a także tak wielu różnych owoców Ducha, o których mówi św. Paweł w "Liście do Galatów": dobroci, uprzejmości, łagodności, opanowania, wierności i cierpliwości - mówił bp Czaja. - Potrzeba też wyrazistego poszanowania Bożego Prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre - powiedział.
- Zamykając rok podwójnego jubileuszu: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski musimy przyznać, że niestety coraz bardziej brakuje w naszym Kościele i Narodzie otwartej tożsamości, która warunkuje i znamionuje rozwój autentycznej wiary i egzystencji chrześcijańskiej. Nie możemy ani rozmazywać, czy zaprzedawać swej identyczności, ani widzieć w człowieku inaczej myślącym, czy inaczej wierzącym od razu przeciwnika, czy wręcz wroga - podkreślił.
Jubileuszowy Akt odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że dzisiejsza uroczystość to wypełnienie słów modlitwy Ojcze Nasz. - Przyjdź Królestwo Twoje. To oznacza, że tam, gdzie Bóg jest marginalizowany, my stawiamy Go w centrum - powiedział rzecznik polskiego episkopatu.
W liście pasterskim zachęcającym do przygotowania duchowego do intronizacji biskupi napisali między innymi, że jest to przede wszystkim akt wiary potwierdzający wybór Chrystusa, który obliguje wiernych do życia na miarę przymierza z nim zawartego. Prosili też w nim, by proklamację Jubileuszowego Aktu poprzedziła nowenna, odmawiana w świątyniach, klasztorach i seminariach. Zachęcali do modlitwy do Ducha Świętego oraz specjalnej "Modlitwy do Jezusa, naszego Króla i Pana". Podkreślili, że owocność włączenia się w Jubileuszowy Akt, będzie zależała od wcześniejszego przygotowania swego wnętrza.
REKLAMA
Wierni gromadzili się w bazylice w Krakowie-Łagiewnikach od samego rana. Do środka weszli jednak tylko ci ze specjalnymi kartami wstępu. Pozostali zostali placu przed świątynią i śledzili uroczystość na telebimach.
Arcybiskup Stanisław Gądecki Chodzi o poddanie Bogu całego naszego życia
"Wyraz wiary"
Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski przypominał, że ogłoszenie Chrystusa Panem i Królem to akt wiary, a nie wydarzenie polityczne. - My katolicy wiemy, że największą tragedią jest utrata zbawienia, dlatego chcemy mocniej przylgnąć do Chrystusa - podkreśla arcybiskup. - W tym Akcie chodzi o poddanie Bogu całego naszego życia osobistego i społecznego. Taka postawa, to coś, co się po prostu Bogu należy- dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
REKLAMA
- Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana to wyraz naszej wiary i odpowiedz na zeświecczenie- mówi biskup Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu Episkopatu do spraw Ruchów Intronizacyjnych. Biskup, który opracował koncepcję Aktu zachęca, aby przeżyć to wydarzenie bardzo osobiście. Chodzi o to, aby zawierzyć i poświęcić Bogu swoją rodzinę i cały naród. - To najważniejsza idea tego wydarzenia - podkreślił biskup Andrzej Czaja.
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana
Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.
Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.
Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: Króluj nam Chryste!
REKLAMA
– W naszych sercach – Króluj nam Chryste!
– W naszych rodzinach – Króluj nam Chryste!
– W naszych parafiach – Króluj nam Chryste!
– W naszych szkołach i uczelniach – Króluj nam Chryste!
REKLAMA
– W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam Chryste!
– W naszych urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku – Króluj nam Chryste!
– W naszych miastach i wioskach – Króluj nam Chryste!
– W całym Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam Chryste!
REKLAMA
Błogosławimy Cię i dziękujemy Ci Panie Jezu Chryste:
– Za niezgłębioną Miłość Twojego Najświętszego Serca – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
– Za łaskę chrztu świętego i przymierze z naszym Narodem zawarte przed wiekami – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
– Za macierzyńską i królewską obecność Maryi w naszych dziejach – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
REKLAMA
– Za Twoje wielkie Miłosierdzie okazywane nam stale – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
– Za Twą wierność mimo naszych zdrad i słabości – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw.
Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa:
REKLAMA
– Przyrzekamy bronić Twej świętej czci, głosić Twą królewską chwałę – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
– Przyrzekamy pełnić Twoją wolę i strzec prawości naszych sumień – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
– Przyrzekamy troszczyć się o świętość naszych rodzin i chrześcijańskie wychowanie dzieci – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
– Przyrzekamy budować Twoje królestwo i bronić go w naszym narodzie – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
REKLAMA
– Przyrzekamy czynnie angażować się w życie Kościoła i strzec jego praw – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi.
Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem.
W imię miłości bratniej zawierzamy Tobie wszystkie narody świata, a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża. Spraw, by rozpoznały w Tobie swego prawowitego Pana i Króla i wykorzystały czas dany im przez Ojca na dobrowolne poddanie się Twojemu panowaniu.
REKLAMA
Panie Jezu Chryste, Królu naszych serc, racz uczynić serca nasze na wzór Najświętszego Serca Twego.
Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.
W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy.
Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.
REKLAMA
Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu
uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa.
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
***
"Gdzie chrzest, tam nadzieja!" - pod takim hasłem odbyły się trzydniowe, kościelno-państwowe obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, które miały miejsce 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu.
REKLAMA
Złożyły się nań uroczyste liturgie pod przewodnictwem Legata Papieskiego, kard. Pietro Parolina, Nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego oraz wielkie święto nowej ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA.
W obchodach uczestniczył Polski Episkopat i biskupi z Polskiej Rady Ekumenicznej, delegacje Konferencji Biskupich z Europy, najwyższe władze Rzeczypospolitej z prezydentem i premierem oraz Korpus Dyplomatyczny.
IAR,PAP,kh
REKLAMA