Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

Spotkanie odbywa się w rozszerzonej formule. Biorą w nim udział nie tylko ministrowie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, ale także delegacje z z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

2016-11-21, 06:38

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

Posłuchaj

Spotkanie szefów MSW Grupy Wyszehradzkiej. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

uchodźcy imigranci 1200 free morze.jpg
Kryzys migracyjny

Podczas wydarzenia, które rozpocznęło się ok. godz. 11, omówione zostaną kwestie migracyjno-graniczne związane z napływem imigrantów i uchodźców do Europy. Głównym tematem rozmów będzie przyszły kształt polityki migracyjnej Unii Europejskiej.

"Polityka UE powinna zostać zmodyfikowana tak, aby można było odzyskać pełną kontrolę nad obecnymi ruchami migracyjnymi, obejmującymi Europę za cel oraz efektywnie zapobiegać negatywnym skutkom ewentualnego nagłego zwiększenia presji migracyjnej w kolejnych latach" - informuje polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej (1 lipca Polska objęła roczne przewodnictwo w ramach V4) sprzeciwiają się zaproponowanemu przez Komisję Europejską stałemu systemowi dystrybucji uchodźców z konsekwencjami finansowymi dla państw, które mu się nie podporządkują.

"

Polityka UE powinna zostać zmodyfikowana tak, aby można było odzyskać pełną kontrolę nad obecnymi ruchami migracyjnymi, obejmującymi Europę za cel

Reforma zakłada wprowadzenie stałego systemu rozdzielania uchodźców między kraje unijne. System byłby wprowadzany w sytuacji kryzysowej.

Zaproponowany "mechanizm korekcyjny" przewiduje, że jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji.

REKLAMA

Komisja zostawia jednak furtkę dla krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Będą one mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale płacąc w zamian 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą.

TVP

***

Grupa Wyszehradzka to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

REKLAMA

Współpraca w ramach V4 nie ma charakteru instytucjonalnego i opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej