Szef MON: na Łotwę poślemy kompanię czołgów Twardy
Postanowiłem, że Polska przyłączy się do Kanady będącej państwem ramowym na Łotwie i wyślemy jedną kompanię polskich czołgów - powiedział szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że będą to czołgi PT-91 Twardy.
2016-11-22, 15:38
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![ma12as.jpg](http://static.prsa.pl/images/de99062b-d16e-4ccb-a153-0107eb220e05.jpg)
Rozpoczęła się dyslokacja żołnierzy batalionowej grupy bojowej w Polsce
Na szczycie w Warszawie Polska zapowiedziała, że weźmie udział w batalionie NATO na Łotwie, gdzie państwem ramowym będzie Kanada. MON deklarowało, że wyśle na Łotwę pododdział wielkości kompanii.
We wtorek Macierewicz poinformował, że będzie to kompania czołgów.
Minister powiedział, że zainteresowanie polskiego rządu włączeniem polskich żołnierzy w skład sił stacjonujących na Łotwie wynika "z wielu powodów". Wskazał w tym kontekście, że "mniejszość polska na Łotwie stanowi bardzo istotny czynnik stabilizujący sytuację zagraniczną Polski".
Antoni Macierewicz podkreślił, że grupa bojowa, w skład której wejdą polskie czołgi, będzie gotowa do natychmiastowej reakcji na jakiekolwiek zagrożenie. Dodał, że chodzi o ewentualne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej. Minister
Macierewicz składa wizytę w Izraelu wraz z polską delegacją, której przewodniczy premier Beata Szydło.
REKLAMA
Szef MON powiedział też, że w Polsce zaczęła się dyslokacja batalionu NATO.
Grupa robocza ds. zbrojeniowych
Polska i Izrael powołały grupę roboczą, która uszczegółowi sprawę zamówień zbrojeniowych – powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych.
Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski – podkreślił.
- Zdecydowaliśmy się powołać wspólną grupę roboczą, która w bardzo krótkim czasie uszczegółowi kwestie związane z zamówieniami zbrojeniowymi. Jesteśmy nimi bardzo zainteresowani. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski, ale także możliwość dysponowania produktami, wtedy kiedy będą wytwarzane w pełni Polsce, żeby mogły być sprzedawane na rynkach zewnętrznych – powiedział dziennikarzom szef MON.
REKLAMA
Podkreślił, że "to bardzo ważna, nowa forma rozwoju obronnych zdolności Polski"
Macierewicz zaznaczył, że omawiane były m.in. stosunki z NATO.
- Izrael jest partnerem NATO. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Mamy świadomość, że sytuacja zagrożenia na północnej flance z punktu widzenia Izraela jest balansowana przez ich zagrożenie, w jakim się znajdują w związku z obecnością armii rosyjskiej na terenie Syrii – powiedział minister.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA