Protesty w sprawie opłat na niemieckich autostradach po decyzji KE

Są protesty po porozumieniu Brukseli z Berlinem w sprawie opłat za korzystanie z niemieckich autostrad przez kierowców samochodów osobowych. Komisja Europejska zaakceptowała plany wprowadzenia opłat, bo uznała, że w porównaniu z wcześniejszymi propozycjami nie dyskryminują one zagranicznych kierowców. Innego zdania są Austria i Holandia.

2016-12-03, 16:19

Protesty w sprawie opłat na niemieckich autostradach po decyzji KE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Wedle opinii KE plany Niemiec dyskryminowały kierowców z innych państw. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pierwotne plany przewidywały rekompensaty za opłaty za korzystanie z autostrad w postaci obniżenia podatku.

Ponieważ taką możliwość mieliby tylko Niemcy, plany dyskryminowałyby zagranicznych kierowców. Dlatego Komisja Europejska nie zgodziła się na realizację pomysłu. Władze w Berlinie zmieniły propozycję. Zgodnie z nowymi planami, Niemcy, tak jak i obcokrajowcy, będą musieli kupować winiety, ale dostaną zniżkę płacąc podatek drogowy, jeśli auto będzie spełniało normy ekologiczne - im bardziej przyjazne środowisku, tym większa zniżka.

- W naszej ocenie, to nie oznacza dyskryminacji ze względu na narodowość - argumentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. To nie przekonuje władz Austrii i Holandii, które uważają, że nowe przepisy w dalszym ciągu są korzystniejsze dla Niemców, bo nie odczują oni opłat w takim stopniu jak cudzoziemcy. Rządy obu krajów grożą, że zaskarżą nowe przepisy. Nie jest wykluczone, że dołączą do nich Belgia i Dania. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej