Unikatowe militaria zatrzymane na polskiej granicy. Miały trafić na bazar

Unikalne w skali europejskiej wczesnośredniowieczne artefakty, odkryli celnicy w bagażniku samochodu na przejściu w Bobrownikach (Podlaskie). Trzy szable i hełm próbował przemycić do Polski 34-letni obywatel Białorusi - poinformowała Izba Celna w Białymstoku.

2016-12-12, 11:10

Unikatowe militaria zatrzymane na polskiej granicy. Miały trafić na bazar
Odkryte przez celników zabytkowe szable. Foto: IC w Białymstoku

Rzecznik Izby Maciej Czarnecki poinformował w poniedziałek PAP, że kierowca tłumaczył celnikom dokonującym szczegółowej kontroli auta, iż wiezie zwykły złom. Ci jednak, aby się upewnić czy tak jest rzeczywiście, skontaktowali się z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Eksperci Instytutu potwierdzili przypuszczenia celników, iż znalezisko ma dużą wartość historyczną.

- Zgodnie ze wstępną ekspertyzą, te wczesnośredniowieczne militaria to zabytki typowe dla strefy wschodnioeuropejskiej i są właściwe m.in. dla obszarów zajętych przez ludy koczownicze na stepach nadczarnomorskich i naddunajskich oraz pozostającej pod ich wpływem Rusi - powiedział Czarnecki.

Oceniając wyjątkowość znaleziska celnicy zwracają też uwagę, że chodzi o szable, nie o wczesnośredniowieczne miecze, które zwykle są utożsamiane z tym okresem dziejów w Europie i były wtedy powszechniejsze.


Foto: Izba Celna w Białymstoku Foto: Izba Celna w Białymstoku

Według ekspertów, zabytkowe przedmioty mogły zostać odkryte np. w miejscu średniowiecznej bitwy, zebrane z grobów wojowników lub z terenu historycznej osady.

REKLAMA

- Szczegółowe badania mogą także dać odpowiedź, czy przedmioty zostały odkryte razem czy osobno. Jest to jednak zestaw, który stanowi unikat nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie - dodał rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.

Przeciwko Białorusinowi celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe. Według jego wyjaśnień, przedmioty, które przewoził w bagażniku, miały być przekazane - nieznanej mu bliżej osobie - na jednym z białostockich bazarów.

Foto: Izba Celna w Białymstoku Foto: Izba Celna w Białymstoku

Odkryte zabytkowe militaria, po dokładnym określeniu przez biegłych ich wartości oraz po zakończeniu niezbędnych procedur, zostaną przekazane do muzeum. Celnicy są w kontakcie i współpracują z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który wskaże odpowiednie placówki, do których militaria mogłyby być przekazane.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej