Uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Barańskiego pseudonim "Bar" - prezesa Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej
Na Powązkach Wojskowych w Warszawie pochowano kapitana w stanie spoczynku Wojciecha Barańskiego pseudonim "Bar", uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza oddziału harcerskiego batalionu "Gustaw".
2016-12-16, 15:58
Posłuchaj
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego wspomina go jako aktywnego "współgospodarza" tego miejsca (IAR)
Dodaj do playlisty
Był wieloletnim członkiem władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i prezesem Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej.
Powiązany Artykuł
Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie...
Wojciech Barański "Bar" za działalność konspiracyjną w 1947 roku był więziony przez komunistów przez pięć lat. Był stałym współpracownikiem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum wspomina go jako aktywnego "współgospodarza" tego miejsca. - Zapamiętaliśmy go jako aktywnego człowieka, takiego bohatera, który potrafił opowiedzieć o wydarzeniach powstańczych i represjach, jakie spotkały go po wojnie - powiedział IAR.
REKLAMA
Jan Ołdakowski dodaje, że Wojciech Barański często nie zgadzał się z różnymi obiegowymi informacjami na temat wydarzeń historycznych, potrafił zaskoczyć swoimi opiniami. Wskazywał, jak opowiadać historię, aby była żywa dla młodzieży. Brał udział w wielu spotkaniach z młodzieżą.
youtube.com
Profesor Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach mówił o cierpieniach Wojciecha Barańskiego, zadanych mu przez komunistów. - Kolega Barański był przykładem, że we własnym kraju, nieprzychylna władza może wtrącić człowieka do więzienia za udział w harcerstwie i za udział w Armii Krajowej - mówił podczas ceremonii pogrzebowej. - Był gotów oddać swoje życie, a był traktowany jako wyrzutek i wyklęty - dodał.
Jerzy Majkowski, powstaniec przybliżał następstwa pojmania Barańskiego przez trzech funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przypomniał, że w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawiew ciągu kilku miesięcy odbywał się się proces przeciwko Barańskiemu, podczas którego był pytany o to, kto właściwie był organizatorem, inspiratorem i przywódcą tej grupy harcerzy Armii Krajowej.
REKLAMA
- Nie wiedząc i nie zakładając, że to on był zarówno organizatorem, jak i inspiratorem tego działania, nie chcieli mu wierzyć - mówił Jerzy Majkowski. Przypomniał, że Wojciech Barański był torturowany podczas procesu i skazany na pięć lat więzienia we Wronkach oraz roboty przymusowe w kopalni "Lenin".
Wojciech Barański w 1954 roku został wcielony do przymusowej pracy w Wojskowym Batalionie Górniczym na 27 miesięcy. Był uznawany za żołnierza niezłomnego. Został odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim i Medalem Za Warszawę. Zmarł będąc wiceprezesem Światowego Związku Armii Krajowej. Miał 86 lat.
IAR,kh
REKLAMA