Zakończyła się kadencja prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego
O północy z poniedziałku na wtorek zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, od 2010 roku prezesa TK. Wiceprezesem Trybunału pozostaje Stanisław Biernat, którego kadencja upływa w czerwcu 2017 roku.
2016-12-20, 07:08
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda: trzeba stworzyć warunki, by można było wybrać kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego (IAR)
Dodaj do playlisty
Z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości uchwalono niedawno trzy ustawy: o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, o statusie sędziów TK oraz - w osobnej ustawie - Przepisy wprowadzające dwie pierwsze ustawy.
Od dnia następującego po dniu ogłoszenia ustawy do powołania prezesa TK Trybunałem kieruje sędzia Trybunału Konstytucyjnego, któremu prezydent RP powierzy pełnienie obowiązków prezesa - przewidują Przepisy wprowadzające.
"To jest niezwykle potrzebne"
Powiązany Artykuł
Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego
W poniedziałek wieczorem prezydent został zapytany w TVP Info, kiedy podpisze nowe ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz czy odejście obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego "uspokoi sytuację i będzie początkiem końca kryzysu" wokół TK.
Jak odpowiedział Andrzej Duda, "jednym z obowiązków prezydenta jest bycie gwarantem ciągłości władzy państwowej". - Ciągłość władzy państwowej to także Trybunał Konstytucyjny, bo jest to element władzy sądowniczej, czy jedna z instytucji władzy sądowniczej - wskazał.
- Odchodzący prezes kończy właśnie swoją pracę w TK i trzeba stworzyć warunki do tego, żeby można było wybrać kandydatów na nowego prezesa i to jest niezwykle potrzebne - powiedział.
Już po wywiadzie telewizyjnym prezydenta, przed godz. 23 Dziennik Ustaw opublikował trzy ustawy - co oznacza, że wcześniej Duda je podpisał.
TVP
REKLAMA
"Wrócę do pracy akademickiej"
Andrzej Rzepliński zapowiadał, że po odejściu z Trybunału Konstytucyjnego wróci do pracy akademickiej.
Od 2000 roku jest profesorem zwyczajnym. Od 1991 roku kieruje Katedrą Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Ośrodkiem Badań Praw Człowieka na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW. Związany był także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
W 1998 roku Rzepliński kandydował z ramienia Unii Wolności na Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Do wyboru zabrakło mu dwóch głosów. W lutym 1998 roku przed ponownym głosowaniem, gdy poparcie dla niego wycofał klub AWS, zrezygnował z kandydowania.
W 2005 roku Sejm wybrał Rzeplińskiego, który kandydował z Platformy Obywatelskiej, na Rzecznika Praw Obywatelskich. Urzędu nie objął, bo nie zatwierdził go Senat i ostatecznie RPO został Janusz Kochanowski.
Sejm wybrał Rzeplińskiego - zgłoszonego przez PO - na sędziego Trybunału Konstytucyjnego 18 grudnia 2007 roku. Ślubowanie przed prezydentem Lechem Kaczyńskim złożył w styczniu 2008 roku. Na funkcję prezesa TK w grudniu 2010 roku powołał go prezydent Bronisław Komorowski.
Rezygnacja sędziego Andrzeja Wróbla
W poniedziałek Andrzej Rzepliński poinformował, że funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego zrezygnował Andrzej Wróbel. Jego kadencja miała się skończyć w maju 2020 roku. Jego rezygnacja oznacza, że - po wyborze jego następcy - w TK będzie niedługo ośmiu sędziów, wybranych przez obecny Sejm.
Obecnie - po odejściu Rzeplińskiego i rezygnacji Wróbla - w TK będzie siedmiu sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm. W grudniu ub.r. Sejm wybrał do Trybunału Konstytucyjnego zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.
Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2015 roku o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. na podstawie prawnej uznanej przez Trybunał za zgodną z konstytucją - Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania.
W kwietniu 2016 roku Sejm wybrał do Trybunału Konstytucyjnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w ubiegły czwartek - kandydata PiS Michała Warcińskiego.
W TK pozostanie siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: wiceprezes Biernat, Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 roku), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (2020), Stanisław Rymar (2019), Piotr Tuleja (2019), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (2019) i Marek Zubik (2019).
***
Powiązany Artykuł
Wchodzi w życie część nowych przepisów o TK
Trzy nowe ustawy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, które co do zasady weszły w życie po północy, z mocy prawa unieważniają listopadowy wybór trzech sędziów Trybunału - jako kandydatów dziewięciorga sędziów TK, zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym TK - na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego (sędziowie wskazali wtedy prezydentowi: Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tuleję).
P.o. prezes w miesiąc od ogłoszenia ustawy przeprowadzałby procedurę przedstawienia przez Zgromadzenie Ogólne prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Według Przepisów wprowadzających, w tym przypadku nie obowiązywałby generalny zapis ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, że ZO podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby sędziów Trybunału (wyboru trzech sędziów jako kandydatów na prezesa dokonało dziewięcioro sędziów ZO - nieobecni byli Pszczółkowski, Przyłębska i Jędrzejewski).
REKLAMA
kk
REKLAMA