Stanisław Karczewski: Senat będzie rozpatrywał ustawy skierowane przez marszałka Sejmu
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że jeszcze we wtorek rozszerzy porządek obecnego posiedzenia Senatu o ustawy, które Sejm uchwalił w piątek. Ustawą budżetową na rok 2017 Senat zajmie się w dniach 11, 12 i 13 stycznia.
2016-12-20, 13:40
Posłuchaj
W ubiegły piątek podczas obrad Sejmu część opozycji zablokowała mównicę w proteście przeciwko planowanym zmianom w pracy dziennikarzy w parlamencie oraz wykluczeniu przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prac posła PO. 33. posiedzenie zostało wznowione w Sali Kolumnowej.
Przegłosowano m.in. ustawę budżetową na rok 2017 oraz ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tzw. ustawa dezubekizacyjna).
Według polityków opozycji zgromadzenie było nielegalne. Przedstawiciele PiS twierdzą, że było kworum. Prezydent Andrzej Duda poprosił o analizy prawne piątkowych głosowań.
"To jedyne przewidziane przez konstytucję możliwe reakcje"
We wtorek Senat kontynuuje rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. W zapowiedzi posiedzenia można było przeczytać, że senatorowie zajmują się projektami uchwał: w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz uchwały w 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej.
We wtorek po południu marszałek Senatu przekazał, że rozszerzy porządek obrad o te ustawy, które zostały uchwalone przez Sejm na poprzednim - 33. - posiedzeniu.
- Senat będzie rozpatrywał te ustawy, które zostały skierowane przez marszałka, które zostały przyjęte przez Sejm na poprzednich posiedzeniach - wskazał.
REKLAMA
Jak zaznaczył Stanisław Karczewski, Senat ma obowiązek zgodnie z konstytucją, w ciągu 30 dni od przekazania ustawy przez Sejm przyjąć ją bez zmian, odrzucić, bądź ustanowić poprawki. - Są to jedyne przewidziane przez konstytucję możliwe reakcje Senatu na ustawę przekazaną przez marszałka Sejmu - oświadczył.
Marszałek przypomniał, że termin rozpatrywania przyszłorocznej ustawy budżetowej został ustalony przez Prezydium Senatu już kilka tygodni temu. - Ustawą budżetową Senat zajmie się 11, 12, i 13 stycznia - podał.
Jednocześnie Karczewski zaapelował do polityków Platformy Obywatelskiej zasiadających w Senacie, "żeby nie podnosili temperatury sporu politycznego".
- Mam nadzieję i apeluję do polityków PO bardzo gorąco, żeby nie podnosić temperatury sporu politycznego. To nie jest potrzebne ani dla nas, dla Polski, dla powagi Senatu, a przede wszystkim Polacy chcą, żeby święta w polskich domach były spokojne, żebyśmy nie dyskutowali na tematy polityczne - stwierdził.
REKLAMA
"Ustawa korzysta z domniemania konstytucyjności"
Dyrektor Biura Legislacyjnego Senatu Roman Kapeliński w przekazanej we wtorek dziennikarzom "informacji w sprawie możliwości i skutków odmowy rozpatrzenia ustawy przez Senat", napisał, że zgodnie z konstytucją Senat "w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić jej odrzucenie w całości".
"Są to jedyne przewidziane przez Konstytucję możliwe reakcje Senatu na ustawę przekazaną przez Marszałka Sejmu" - zaznaczył.
Szef senackiego Biura Legislacyjnego wskazał jednocześnie, że zgodnie z konstytucją "jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm w procesie stanowienia prawa".
"Jedynie Prezydent RP posiada prawo odmowy podpisania ustawy i skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją - zarówno pod względem merytorycznym, jak i proceduralnym" - zauważył.
"Do momentu zajęcia negatywnego stanowiska wobec ustawy przez Trybunał Konstytucyjny korzysta ona z domniemania zgodności z Konstytucją - zarówno pod względem merytorycznym, jako i proceduralnym" - dodał.
kk
REKLAMA