Aktor, satyryk, legenda kabaretu. Ostatnie pożegnanie Bohdana Smolenia

Rodzina, przyjaciele, artyści i wierni widzowie pożegnali na cmentarzu w Przeźmierowie koło Poznania (woj. wielkopolskie) Bohdana Smolenia.

2016-12-21, 00:01

Aktor, satyryk, legenda kabaretu. Ostatnie pożegnanie Bohdana Smolenia
Pogrzeb Bohdana Smolenia. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Posłuchaj

Pogrzeb Bohdana Smolenia. Relacja Macieja Kluczki z Radia Merkury (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czasie mszy świętej pogrzebowej w kaplicy cmentarnej została odczytana decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertnym odznaczeniu satyryka Orderem Odrodzenia Polski. List przysłał również wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Bogdana Smolenia żegnał m.in. Zenon Laskowik.

Bohdan Smoleń zmarł w czwartek po długiej i ciężkiej chorobie. Ostatnie lata życia spędził w Baranówku pod Mosiną niedaleko Poznania, gdzie prowadził fundację "Stworzenia pana Smolenia". Na pogrzebie byli jego podopieczni - dzieci korzystające z zajęć hipoterapeutycznych.

Urodzony 9 czerwca 1947 roku w Bielsku Bohdan Smoleń był aktorem, piosenkarzem komediowym, artystą kabaretowym, członkiem słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantropem, założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Przez pięć lat prowadził polonijny program "Ludzie listy piszą" w TVP Polonia.

W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem). Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez siedem lat w poznańskim kabarecie "Tey".

REKLAMA

Lata występów w duecie z Laskowikiem to okres największej popularności Smolenia i corocznych kabaretonów na festiwalu w Opolu, które rozsławiły skecze, takie jak: "Pelagia", "Ani me, ani be, ani kukuryku", "Maluch", "Polska w kryzysie", "Z tyłu sklepu", czy "Aaa tam, cicho być!". Ten ostatni przyniósł Smoleniowi nagrodę główną w Opolu w 1983 roku i odgórny zakaz wykonywania zawodu, nałożony przez kierownika Wydziału Kultury KC PZPR.

Swoją przygodę z kinem rozpoczął od filmowej roli "fachowca" w komedii "Filip z konopi" Józefa Gębskiego (1981). Później zagrał jeszcze w kilku filmach, pojawiając się jako pan Stasio w "Kochankach mojej mamy" Radosława Piwowarskiego (1985), Komol w "Cesarskim cięciu" Stanisława Moszuka (1987), kierowca Jarząbek i gubernator Manuel Karmello de Bazar w filmie dla dzieci "Pan Kleks w kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego (1988) oraz ojciec "Borsuka" w filmie dla młodzieży "To my" Waldemara Szarka (2000).

W 1999 roku związał się na prawie dziesięć lat z serialem komediowym "Świat według Kiepskich", gdzie kreował charakterystyczną rolę listonosza Edzia. Poza tym pojawił się gościnnie na planie sitcomów: "13 posterunek" i "Niania".

W połowie lat 80. Smoleń w duecie z Krzysztofem Krawczykiem stworzył kilka humorystycznych piosenek ("Mężczyzna po czterdziestce", "Dziewczyny, które mam na myśli"). Wraz ze Sławomirem Sokołowskim oraz Aldoną Dąbrowską w latach 1995-1997 nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Piosenki te były emitowane wówczas w programie "Disco Relax".

REKLAMA

20 maja 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 3 czerwca 2012 roku odebrał Order Ecce Homo.

Źródło: TVP Info

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej