"Z polskich strat wojennych szukamy ponad 63 tys. dzieł sztuki"
"Dama z gronostajem" była podczas II wojny łupem wojennym Niemiec. Została odzyskana, ale wiele zrabowanych dzieł pozostaje poza krajem. - Z samej tylko kolekcji Czartoryskich poszukujemy ponad 400 dzieł sztuki. Ogółem z polskich strat wojennych szukamy ponad 63 tysiące - mówiła na antenie radiowej Jedynki Katarzyna Zielińska z Wydział Strat Wojennych Ministerstwa Kultury.
2016-12-30, 14:34
Posłuchaj
Państwo polskie zakupiło od Fundacji Czartoryskich kolekcję ponad 800 obrazów oraz bogaty księgozbiór. Najbardziej znanym dziełem spośród kupionych dzieł jest słynna "Dama z gronostajem". Wróciła ona w polskie ręce 70 lat temu, gdyż po zajęciu przez III Rzeszę trafiła do Hansa Franka. Wiele innych dzieł, zrabowanych lub zaginionych podczas wojen, nigdy jednak nie wróciło do kraju.
- Z samej tylko kolekcji Czartoryskich poszukujemy ponad 400 dzieł sztuki. Ogółem z polskich strat wojennych szukamy ponad 63 tysiące - mówiła historyk sztuki.
- Udało nam się zbudować współpracę na poziomie międzynarodowym. Szczególnie dobrze to wygląda w USA, gdzie współpracujemy z agencjami takimi jak FBI i HSI (Homeland Security Investigation - przyp.red.), które z wielkim oddaniem poszukują i odzyskują dzieła sztuki, które trafiły czy to w wyniku wojny, czy późniejszych transakcji do kolekcji amerykańskich - stwierdziła Katarzyna Zielińska.
Nie wszystkie jednak pragną zwrócić ukradzione podczas wojny dzieła. - Do dziś nie do końca znana jest skala tej jest grabieży, ponieważ archiwa i muzea rosyjskie są dla nas wciąż niedostępne. To co wiemy z archiwaliów to grabież kolekcji gdańskich, poznańskich i łódzkich, które wyjechały do Moskwy. Tam były bądź zatrzymywane w stołecznych muzeach bądź rozparcelowywane do innych ośrodków bądź nawet bratnich republik radzieckich - podkreśliła pracowniczka MKiDN.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: W samo południe
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Katarzyna Zielińska (Wydział Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
REKLAMA
Data emisji: 30.12.2016
Godzina emisji: 12.26
dcz
REKLAMA