IMiGW: intensywne opady śniegu i silny wiatr. Nadciągają mrozy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apelują o ostrożność.

2017-01-04, 21:22

IMiGW: intensywne opady śniegu i silny wiatr. Nadciągają mrozy

Posłuchaj

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o nadchodzącym mrozie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) związane z silnym wiatrem dla północnej części województwa pomorskiego. W województwie kujawsko-pomorskim i części zachodniej województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Na oblodzone drogi muszą uważać mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, lubelskiego, części południowej województwa małopolskiego oraz części południowej województwa podkarpackiego.

- Spodziewamy się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm na wschodzie, do 15 cm - zwłaszcza wysoko w górach, na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim - przekazała synoptyk Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB.

REKLAMA

TVP

Silny wiatr, zwłaszcza na Pomorzu

Różnica ciśnień między Gdańskiem a Zakopanem wynosi ponad 25 hPa, stąd silny i porywisty wiatr, zwłaszcza na Pomorzu.

- Nad samym morzem, na Wybrzeżu Środkowym, porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km na godzinę. Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów wiatru rzędu 70-80 km, a na pozostałym obszarze - do 65 km na godzinę. W czwartek porywy wiatru na Wybrzeżu mają być już mniejsze i sięgną 75 km/h - poinformowała synoptyk Maria Waliniowska.

Dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenie hydrologiczne najwyższego, trzeciego stopnia. Oznacza to, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

- Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim, oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego, rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych - podkreśliła Marianna Sasim z IMGW PIB.

Następnie stany wody będą się obniżać. - Przypuszczamy, że już 6 stycznia wrócimy do strefy stanów wysokich, ale poniżej stanów ostrzegawczych - dodała.

REKLAMA

TVP

Od czwartku nad Polskę nadciągną mrozy

W nocy z czwartku na piątek zacznie się silne ochłodzenie. Z północnego zachodu zacznie do nas napływać arktyczne coraz mroźniejsze powietrze.

- Od czwartku wieczorem mówimy już o dużym mrozie. Z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do -20 stopni Celsjusza. W centrum będzie -12 stopni Celsjusza, na zachodzie -7 stopni Celsjusza - powiedziała Maria Waliniowska.

Taka temperatura utrzyma się również w piątek. Na Suwalszczyźnie będzie -14 stopni Celsjusza, -10 stopni Celsjusza w centrum, a -6 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze.

Mróz ma utrzymać się również w sobotę i niedzielę. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, w kotlinach górskich prognozowane jest -18 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze od -15 do -10 stopni Celsjusza.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej