Pancerna brygada US Army w Polsce. Szef MON podał datę
12 stycznia amerykańska ciężka brygada pancerna będzie już w Polsce - zapowiedział w programie "Warto rozmawiać" w TVP1 minister obrony Antoni Macierewicz.
2017-01-06, 07:33
Posłuchaj
Antoni Macierewicz o obecności amerykańskiej ciężkiej brygady w Polsce (IAR)
Dodaj do playlisty
Szef MON przypomniał, że Amerykanie już są w naszym kraju od grudnia. Objeżdżają i przygotowują miejsca dyslokacji tej brygady. Jak mówił minister, brygada będzie się składała z czterech i pół tysiąca żołnierzy rozlokowanych w pięciu miejscowościach.
Powiązany Artykuł

Dowódca naczelny sił lądowych USA: nie wycofamy wojsk z Europy
Pierwsi amerykańscy żołnierze z 3. Brygady Pancernej z Colorado są już w Niemczech. Dziś w porcie Bremerhaven rozpoczną rozładunek ciężkiego uzbrojenia, który przypłynął ze Stanów Zjednoczonych. Z Niemiec Amerykanie przybędą do Polski.
5 stycznia w Niemczech wylądował pierwszy samolot z 240 amerykańskimi żołnierzami. Przez następne dwa tygodnie będą przybywać kolejni - łącznie 4400 Amerykanów.
REKLAMA
- Na przełomie listopada i grudnia załadowaliśmy sprzęt na trzy statki, które wyruszyły do Europy - powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka bazy Fort Carson Dani Johnson. - Podstawą uzbrojenia 3. Brygady pancernej są czołgi Abrams i pojazdy opancerzone Bradley - dodała Johnson.
źródło: TVP Info
REKLAMA
Sprzęt i uzbrojenie zostaną przewiezione pociągiem do naszego kraju. Czołgi i pojazdy wojskowe ruszą do Polski w konwoju. Głowna baza Amerykanów będzie znajdować się w rejonie Drawska Pomorskiego i Żagania. Stamtąd sprzęt i żołnierze będą przenosić się na ćwiczenia w różnych częściach Polski a także na Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz na Węgrzech.
Amerykańscy żołnierze sił pancernych przybyli do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve. Jest ona odpowiedzią na agresywne działania Rosji na Ukrainie. W kwietniu do Polski przybędzie ponad 800 żołnierzy z 2. Pułku Kawalerii, dysponującego wozami bojowymi Stryker. O rozlokowaniu w Polsce tych oddziałów zadecydowano podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie.
Poza tym od marca - w Powidzu - będzie jednostka lotnicza, a także bojowa grupa batalionowa NATO składająca się głównie z Amerykanów, ale także Brytyjczyków u Rumunów, strzegąca Przesmyku Suwalskiego. Łącznie będzie ich 7 tysięcy. - Jest to dużo ponad to, co kiedykolwiek sobie wyobrażano, choć jednocześnie można powiedzieć, że ciągle za mało - mówił Antoni Macierewicz.
REKLAMA