Walczyła o prawo dzieci do szacunku, godności i miłości. Uroczystości pogrzebowe Marii Łopatkowej
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Marii Łopatkowej. Była działaczką oświatową, pedagogiem, rzeczniczką i obrończynią praw dziecka. Zmarła 25 grudnia w wieku 89 lat.
2017-01-11, 07:47
Posłuchaj
Maria Łopatkowa, właściwie Maria Łopatko, walczyła o prawo dzieci do szacunku, godności i miłości, sprzeciwiając się wszelkim przejawom ich krzywdzenia, poniżania czy lekceważenia. Wielokrotnie wypowiadała się krytycznie o biciu dzieci, zwracając uwagę na płynną granicę pomiędzy biciem a maltretowaniem.
Była inicjatorką wielu akcji, na przykład "otwarte drzwi do szpitali dziecięcych" czy "do przedszkola bez płaczu". Dzięki jej zaangażowaniu w 1978 roku w Krzywańcu powstał dom matki i dziecka dla więźniarek z małymi dziećmi.
Współtworzyła Komitet Obrony Praw Dziecka, pierwszą tego typu w Europie pozarządową organizację, którą też kierowała w latach 1981-1993. Powołała do życia Towarzystwo Pomocy Młodzieży. Uczestniczyła w pracach eksperymentalnego warszawskiego Zespołu Ognisk Wychowawczych.
"Bez miłości nie ma wychowania"
Jest zaliczana do grona najwybitniejszych kontynuatorów pedagogicznej spuścizny Janusza Korczaka. Była prekursorem nurtu wychowawczego zwanego "pedagogiką serca", który uznaje prawo dziecka do miłości, czyli do kochania i bycia kochanym, za najważniejsze prawo w sferze duchowej. Jak mawiała Maria Łopatkowa: "Bez miłości nie ma wychowania - jest tresura.".
REKLAMA
"Dzieci, które przecież nie mogą obronić się same, trzeba nauczyć kochania i empatii. Wówczas gdy zostaną politykami, będą tak rządzić, by świat był lepszy. Tak zaczęłam budować "pedagogikę serca" - cytuje jej słowa Tadeusz Belerski w książce "Kawalerowie Orderu Uśmiechu". "Dobre skłonności i nawyki łatwiej wpoić dziecku niż dorosłemu, obciążonemu złymi naleciałościami. Powinniśmy zatem we wszystkich szkołach świata uczyć miłości przez rozwijanie zdolności kochania i empatii, przykładając do tego wagę nie mniejszą niż do nauki liczenia i mierzenia, dbając przy tym, by tej nauce towarzyszyły takie warunki, które zapewniłyby dzieciom realizowanie ich prawa do miłości" - przekonywała.
Doktor Łopatkowa współpracowała z wieloma wyższymi szkołami kształcącymi pedagogów. W ostatnich latach była związana z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu pedagogiki.
"Wielka przyjaciółka dzieci i młodzieży"
Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Była również członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. - Miałem zaszczyt i przyjemność wręczać jej to odznaczenie. Wzruszona mówiła wówczas: "To dla mnie ważniejsze niż Nobel. Tu nie ma polityki, tu jest serce" - wspomina Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
- Wielka przyjaciółka dzieci i młodzieży. Odważnie i bezkompromisowo walczyła o dobro dzieci, broniła je przed krzywdą i zaniedbywaniem, propagowała wychowywanie dzieci na ludzi życzliwych i ciekawych świata - tak o niej mówi rzecznik praw dziecka Marek Michalak. - Wiedziałem, że ta chwila kiedyś przyjść musi. Wydawało mi się jednak, że nieprędko. Znałem ją całe dorosłe życie. To ona zaszczepiła mi zainteresowanie prawami dziecka" - mówił PAP Michalak po śmierci dr Łopatkowej. - W naszych sercach, w serdecznej pamięci, pozostanie na zawsze. Nie zapomnę jej słów: "Marek, idź i walcz. Pamiętaj, jesteśmy po tej najlepszej stronie. Po stronie dzieci" - dodał RPD.
REKLAMA
- Nazywaliśmy ją Korczakiem w spódnicy. Lubiła to. Szanowałem jej determinację, podziwiałem jej umiejętność rozumienia spraw dziecięcych. O sprawy dzieci walczyła jak lwica. Zawsze mi tym imponowała - wspominał Michalak.
Zwrócił uwagę, że to dr Łopatkowa wymyśliła i rozpoczęła walkę o powołanie w Polsce instytucji Rzecznika Praw Dziecka.
- Kiedy decyzją Prezydenta RP ustanowiono Odznakę za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, postanowiłem jej przyznać tę z nr 1 - dodał.
***
Maria Łopatkowa urodziła się w 1927 r. w Braciejowicach; w 1952 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, w 1968 r. uzyskała stopień doktora pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1947-1969 roku pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Łodzi, Modlicy, Ołtarzewie. W latach 1972–80 sprawowała mandat posła Sejmu VI i VII kadencji. W 1981 r. była ekspertką "Solidarności" ds. negocjacji z ministerstwem oświaty.
W 1993 r. zainicjowała powstanie Partii Dziecka, przekształconej później w Partię Dzieci i Młodzieży (przestała istnieć w 2010 r.).
Była senatorem III kadencji (1993-1997), z województwa warszawskiego; była kandydatką Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Nauki i Edukacji Narodowej.
Przez wiele lat czynnie angażowała się w obronę praw dziecka. Była dyrektorem Zespołu Ognisk Wychowawczych w Warszawie. Współtworzyła, a następnie w latach 1981–1993 kierowała Komitetem Obrony Praw Dziecka. W 1988 r. powołała także Towarzystwo Pomocy Młodzieży; przez wiele lat była związana z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego TPD. Była Kawalerem i członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
kh
REKLAMA