Rak płuca wciąż zbyt późno diagnozowany. Pacjenci lekceważą badania

Rak płuca jest wciąż wykrywany zbyt późno. Każdego roku chorobę wykrywa się w Polsce u ponad 20 tysięcy osób. 85 procent tych chorych umiera.

2017-01-12, 20:27

Rak płuca wciąż zbyt późno diagnozowany. Pacjenci lekceważą badania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Profesor Paweł Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreśla, że nadal główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Forum Raka Płuca.
Profesor Paweł Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreśla, że nadal główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów. Obecnie zmienia się jedynie charakter tej choroby. Kiedyś więcej było chorych na raka płaskonabłonkowego, teraz u osób palących cienkie papierosy, tak zwane light, częściej występuje rak gruczołowy. Inne przyczyny niż palenie papierosów - genetyczne czy środowiskowe - stanowią niewielka liczbę.

Przyczyną dużej liczby zgonów jest późne zgłaszanie się chorych do lekarza oraz zła organizacja leczenia - uważa Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej "Alivia". Przyznaje, że pacjenci lekceważą badania profilaktyczne i zwlekają z wizytą u lekarza. Duże znaczenie ma także oczekiwanie na diagnostykę i organizacja całego procesu leczenia. Według Wojciecha Wiśniewskiego, nie jest ona nastawiona na pacjenta, chory nadal nie jest podmiotem w tym procesie.

Forum Raka Płuca ma ułatwić dialog środowiska pacjentów z organizatorami systemu opieki zdrowotnej.

IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej