Czesław Niemen obchodziłby dziś 78 urodziny

Wokalista, instrumentalista i kompozytor obecny był na scenie muzycznej przez ponad 30 lat. Stał się legendą polskiej piosenki i artystą bijącym wszelkie rekordy popularności.

2017-02-16, 18:35

Czesław Niemen obchodziłby dziś 78 urodziny

Czesław Niemen, właściwe nazwisko Czesław Wydrzycki był jedną z największych indywidualności polskiej sceny rockowej. Wielokrotnie w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, tworzył równolegle własną, całkowicie autonomiczną muzykę.

Jego najbardziej znane piosenki to: „Pod papugami”, „Czy wiesz”, ”Płonie stodoła”, „Sen o Warszawie”, „Dziwny jest ten świat”, „Bema pamięci żałobny rapsod”.

Źr. youtube

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Muzyką zainteresował się już w wieku szkolnym - śpiewał w chórze kościelnym, grał na organach. Kiedy jego rodzina trafiła do Gdańska - w ramach fali wysiedleń z Kresów Wschodnich - młody chłopak rozpoczął naukę w muzycznej szkole średniej w Gdańsku, gdzie m.in. uczył się gry na fagocie.

REKLAMA

Na początku lat 60. zaczął występować z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym koncertował w całym kraju i zagranicą, m.in. w paryskiej Olympii. Po zakończeniu współpracy z Niebiesko-Czarnymi związał się z grupą Akwarele, z którą nagrał płytę "Dziwny jest ten świat".

Dzięki wspomnianemu krążkowi Czesław Niemen został pierwszym artystą, który otrzymał złotą płytę - a dokładnie pozłacaną wersję albumu "Dziwny jest świat" za sprzedaż ponad 150 tysięcy egzemplarzy wspomnianego krążka.

Źr. Youtube

Z Akwarelami Czesław Niemen nagrał również album zatytułowany "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", z którego pochodzi utwór "Pod Papugami".

REKLAMA

W ciągu kolejnych lat twórczość artysta odchodziła coraz bardziej od pop-rockowych utworów i ballad na rzecz soulu, muzyki progresywnej i elektronicznej. Eksperymentował z brzmieniami, flirtował nawet z muzyką fusion. Na albumie "Niemen Enigmatic" znalazła się kompozycja "Bema pamięci żałobny rapsod", napisana do poematu Cypriana Kamila Norwida. Do dziś krążek uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej muzyki.

Czesław Niemen tworzył także muzykę teatralną i filmową, m.in. do słynnego "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Źr. TVP Info

Rozpoczął także międzynarodową karierę, nagrywając w Niemczech i Stanach Zjednoczonych anglojęzyczne wersje swoich utworów - "Strange Is This World" i "Mourner's Rhapsody" - jednak nie udało mu się odnieść sukcesu zagranicą. W 1973 roku Niemen związał się z kolejną formacją, tym razem Niemen Aerolit. W tym czasie wokalista zaczął korzystać z syntezatorów, jako jeden z pierwszych polskich artystów. Od 1977 roku pracował solo, komponując muzykę do spektakli Teatru Narodowego w Warszawie. Koncertował w Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Kubie.

REKLAMA

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 roku zatrzymało jego karierę. Występował sporadycznie, m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a także w Sztokholmie i Londynie. W 1988 roku ukazała się płyta z nowym materiałem zatytułowana "Terra Deflorata". W latach 90. Niemen poświęcił się także malarstwu i grafice komputerowej.

W 1999 roku Czesław Niemen został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki".

W 2001 roku na rynek trafił ostatni krążek Czesława Niemena "spodchmurykapelusza".

Muzyk zmarł 17 stycznia 2004 roku po długiej chorobie. W ostatniej drodze towarzyszyło mu blisko 3 tys. osób, w tym oficjalni przedstawiciele władzy. Jest wiele miejsc i inicjatyw upamiętniających Czesława Niemena i jego twórczość. Artysta jest patronem kilku ulic i szkół. Jego imieniem nazwano też rondo, promenadę i skwer. Narodowy Bank Polski wyemitował monety z wizerunkiem muzyka, a w 2004 roku na festiwalu w Sopocie, jeden dzień poświęcono jego twórczości. W 2009 roku w Świebodzinie, z udziałem rodziny artysty, odsłonięto Ławeczkę Czesława Niemena. Jego piosenka "Sen o Warszawie" jest wykonywana przed każdym spotkaniem Legii Warszawa na stołecznym stadionie przy Łazienkowskiej jako hymn kibiców.

REKLAMA

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej