Środowisko i rolnictwo - ciąg dalszy przeglądu resortów
Premier Beata Szydło w ramach przeglądu resortów spotkała się w poniedziałek z ministrami: środowiska Janem Szyszko oraz rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. - Podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie - powiedział w trakcie konferencji prasowej Krzysztof Jurgiel. Jan Szyszko stwierdził z kolei, że "zasoby energetyczne Polski mogą wesprzeć bezpieczeństwo kraju i Europy".
2017-02-06, 12:38
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjrzy się zyskom i kosztom działania spółek Skarbu Państwa w branży rolno-spożywczej - poinformował w poniedziałek szef resortu Krzysztof Jurgiel podczas konferencji w ramach przeglądu ministerstw.
Krzysztof Jurgiel Ten rok będzie podporządkowany przeglądowi spółek Skarbu Państwa i minimalizacji kosztów ich funkcjonowania
- Ten rok będzie podporządkowany przeglądowi spółek Skarbu Państwa i minimalizacji kosztów ich funkcjonowania - zapowiedział Jurgiel. Dodał, że resort będzie prowadził analizę możliwości łączenia spółek pod kątem uzyskania z nich większych dywidend.
Minister przypomniał, że od stycznia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa, w tym Krajową Spółkę Cukrową.
TVP Info
Resort przejął spółki nadzorowane wcześniej przez likwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa na mocy rozporządzenia rządu z 3 stycznia.
Jurgiel: stabilne rolnictwo podstawowym celem polityki rolnej państwa
Podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie - powiedział też w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Dodał, że jednym z celów resortu są prace nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 r.
- Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie, aby były miejscem do godnego zamieszkania ludzi do pracy i wypoczynku. Taki cel chcemy zrealizować w naszej polityce rolnej - powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.
REKLAMA
Jurgiel wskazał, że priorytety resortu na 2017 rok są zawarte w ośmiu obszarach. - Pierwszy obszar to Wspólna Polityka Rolna i współpraca międzynarodowa. Tutaj w roku ubiegłym udało się udostępnić (na eksport) 27 rynków rolnych - powiedział. Dodał, że udało się podpisać porozumienie w sprawie sprzedaży jabłek do Chin.
Krzysztof Jurgiel Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie, aby były miejscem do godnego zamieszkania ludzi do pracy i wypoczynku.
Jak mówił minister, ważny jest pakiet ustaw dotyczący uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. - Ważnym zadaniem jest Wspólna Polityka Rolna po roku 2020. Mamy przygotowane stanowisko, rozpoczęły się konsultacje - powiedział.
Minister przypomniał, że powołał Radę Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi ponad 100 przedstawicieli, ponad 100 organizacji. "Rada Dialogu Społecznego w ciągu roku była partnerem, który współtworzył rozwiązania, które wprowadzaliśmy w życie" - mówił minister.
"Polska posiada przebogate zasoby energetyczne"
- Polska ma bardzo bogate zasoby energetyczne - złoża węgla kamiennego, węgla brunatnego, gazu łupkowego i zasoby geotermalne - na nich może opierać się bezpieczeństwo energetyczne kraju i Europy - powiedział w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko.
REKLAMA
Szyszko wraz z premier Beatą Szydło wystąpił na konferencji prasowej po podsumowaniu dotychczasowych prac resortu środowiska.
Jan Szyszko Polska posiada przebogate zasoby energetyczne. Gdy popatrzymy na mapę Unii Europejskiej, prawie 90 proc. podstawowego tradycyjnego nośnika energii, takiego jak węgiel kamienny, znajduje się na terenie Polski.
Minister podkreślił, że priorytetem programu Ministerstwa Środowiska jest udostępnienie bogatych zasobów środowiskowych Polski dla rozwoju gospodarczego kraju, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. "Użytkuj te zasoby przyrodnicze dla dobra człowieka, twórz miejsca pracy, a zasoby przyrodnicze nie mogą ulegać pogorszeniu - wręcz odwrotnie, wraz z rozwojem gospodarczym mogą ulegać poprawie tam, gdzie jest to możliwe" - mówił Szyszko.
- Polska posiada przebogate zasoby energetyczne. Gdy popatrzymy na mapę Unii Europejskiej, prawie 90 proc. podstawowego tradycyjnego nośnika energii, takiego jak węgiel kamienny, znajduje się na terenie Polski. Tyle samo w sensie wymiernym znajduje się węgla brunatnego, przebogate zasoby gazu łupkowego, ogromne zasoby geotermalne - podkreślił minister. - A więc polskie bezpieczeństwo energetyczne, myślę że również bezpieczeństwo energetyczne Europy, może być budowane na bazie wykorzystania tych nośników energii - dodał.
REKLAMA
Jan Szyszko: Polska nie wycina Puszczy Białowieskiej
Minister środowiska Jan Szyszko przekonuje też, że Polska nie wycina Puszczy Białowieskiej, a jedynie chroni istniejące tam siedliska. - W minionym roku prowadzono działania prawne dotyczące Puszczy, które zakończyły się dobrze dla naszego kraju - mówił minister Szyszko.
Minister środowiska powiedział, że plany resortu na rok 2017 są takie same jak na rok 2016. - To nic innego jak konsekwentna realizacja programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości"- deklarował. Priorytetem ma być - jak dodał Jan Szyszko - udostępnienie bogatych zasobów środowiskowych Polski dla rozwoju gospodarczego kraju, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju.
koz
REKLAMA