Sędzia podejrzewany o kradzież w markecie. Zbigniew Ziobro: będziemy stanowczy i zdecydowani

- To bardzo smutne, że na gorącym uczynku jest zatrzymywany sędzia - powiedział minister Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy sędziego, którego pracownicy ochrony wskazali jako sprawcę kradzieży w markecie. 

2017-02-07, 12:41

Sędzia podejrzewany o kradzież w markecie. Zbigniew Ziobro: będziemy stanowczy i zdecydowani
Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Rafał Guz

Prokuratura Rejonowa Krzyki-Zachód we Wrocławiu wszczęła we wtorek śledztwo ws. kradzieży w markecie, której sprawcą miał być sędzia wrocławskiego sądu. Sędzia miał według pracownika ochrony sklepu ukraść nośniki pamięci elektronicznej.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, we wtorek prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo ws. kradzieży. - Przesłuchiwani są świadkowie tego zdarzenia oraz analizowany jest monitoring ze sklepu - powiedziała prokurator.

W poniedziałek wieczorem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił w TVP Info, że chodzi o sędziego wydziału karnego tamtejszego Sądu Apelacyjnego.

- To bardzo smutne, że na gorącym uczynku jest zatrzymywany sędzia i to wydziału karnego Sąd Apelacyjnego. To jest kolejny przypadek. Mamy sprawę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, prezesa tamtejszego sądu, ale też innych sędziów, których rolę procesowo wyjaśniamy - powiedział Ziobro w TVP.

Źr. TVP Info

REKLAMA

Zmiany systemowe

Zapewnił, że w takich sytuacjach wymiar sprawiedliwości będzie stanowczy i zdecydowany. - Kończy się definitywnie czas poczucia bezkarności ludzi, którzy z tego powodu, że mają togę i łańcuch na piersi, mogą liczyć na bezkarność. Po to też proponuję zmiany systemowe, które niebawem wejdą w życie - podkreślił minister sprawiedliwości.

Jak powiedział, zmiany w prawie, które proponuje ministerstwo, pozwolą wzbudzić wśród obywateli zaufanie do sędziów. - Że jak trafią do sądu, nie trafią na sędziego, który jest w stanie ukraść coś w hipermarkecie. Można mieć poważne wątpliwości co do uczciwości takiego sędziego - zaznaczył Ziobro.

- Zmiany, które proponujemy, służą, aby jak najszybciej takie sytuacje rozstrzygać, uchylać szybko immunitet. Stosować wszystkie środki, które przewiduje polskie prawo i w konsekwencji oczyszczać środowisko polskich sędziów - dodał minister.

Nowelizacja ustawy o KRS

Projekt nowelizacji ustawy o KRS ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości 25 stycznia poinformowało o skierowaniu go do konsultacji. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest - jak to określa MS - "demokratyzacja wyboru KRS".

REKLAMA

Sędziego jako sprawcę kradzieży nośników pamięci elektronicznych wskazał ochroniarz marketu.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu mówi, że dopóki sędziego chroni immunitet, nie może być on przesłuchany przez prokuratora. - Wniosek o uchylenie immunitetu prokuratura może złożyć do sądu dyscyplinarnego. Ten sąd podejmuje uchwałę, w której zezwala, bądź nie, na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności - powiedziała, dodając, że odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. "Prawo o ustroju sądów powszechnych".

We wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu nie ujawniła, czy prokuratura wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu, który został wskazany jako sprawca kradzieży. - Poinformujemy o tym, jak wystąpimy z takim wnioskiem - powiedziała Klaus.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej