Wiceszef KE: solidarność i sprawiedliwy podział odpowiedzialności są kluczowe dla powodzenia polityki migracyjnej

Komisja Europejska ponowiła apel do państw Unii o przyjmowanie uchodźców. Od jesieni 2015 roku kraje członkowskie przyjęły niecałe 12 tysięcy osób z obozów we Włoszech i Grecji. Tak wynika z raportu opublikowanego dziś w Brukseli.

2017-02-08, 14:50

Wiceszef KE: solidarność i sprawiedliwy podział odpowiedzialności są kluczowe dla powodzenia polityki migracyjnej
Wiceszef KE Frans Timmermans . Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

Timmermans: chcę powiedzieć bardzo jasno, jeśli ktoś myśli, że można prowadzić politykę migracyjną tylko poprzez lepszą ochronę granic, pomoc przekazywaną krajom pochodzenia uchodźców, czy też poprzez walkę z przemytnikami to jest w błędzie. Trzeba działać całościowo, tylko wtedy przyniesie to rezultaty (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Unijny plan zakładał przyjęcie w ciągu dwóch lat 160 tysięcy osób. Tylko Austria, Dania, Polska i Węgry nie przyjęły ani jednej osoby. Nieco lepiej wypada realizacja planu dotyczącego przyjmowania syryjskich uchodźców przebywających w obozach poza Unią.

Z planowanych 22 tysięcy do Europy przyjechało prawie 14 tysięcy osób. Na ich przyjęcie zgodziło się do tej pory 18 unijnych krajów. W tej grupie nie ma Polski. Wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, który zaprezentował raport, ponowił presję na państwa członkowskie. Mówił, że solidarności nie można traktować wybiórczo. - Solidarność i sprawiedliwy podział odpowiedzialności są kluczowe dla powodzenia polityki migracyjnej. Chcę powiedzieć bardzo jasno: jeśli ktoś myśli, że można prowadzić politykę migracyjną tylko poprzez lepszą ochronę granic, pomoc przekazywaną krajom pochodzenia uchodźców, czy też poprzez walkę z przemytnikami, to jest w błędzie. Trzeba działać całościowo, tylko wtedy przyniesie to rezultaty - dodał wiceszef Komisji.

Kolejny raport dotyczący przyjmowania uchodźców ma być opublikowany w przyszłym miesiącu. Frans Timmermans poinformował, że wtedy Bruksela ma przeanalizować ewentualne dalsze decyzje. Dodał, że jedną z możliwości jest rozpoczęcie postępowań przeciwko unijnym krajom, które nie chcą się zgodzić na przyjmowanie uchodźców. Do tej pory Komisja unikała tego typu gróźb. 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej