Burmistrz Londynu Sadiq Khan przyjedzie w marcu do Warszawy
Wizyta odbędzie się w ramach objazdu Sadiq Khana po Europie. W ten sposób władze Londynu chcą wysłać sygnał, że brytyjska stolica jest otwarta na świat także po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
2017-02-08, 19:01
W ciągu sześciodniowej podróży po kontynentalnej Europie burmistrz Londynu z ramienia Partii Pracy Sadiq Khan odwiedzi oprócz Warszawy także Berlin, Brukselę, Paryż i Madryt. Do objazdu dojdzie w okolicy spodziewanego rozpoczęcia przez brytyjski rząd formalnych rozmów o opuszczeniu Unii Europejskiej w ramach procedury przewidzianej w artykule 50. traktatu UE.
W oświadczeniu dla prasy londyński ratusz podkreślił, że celem wizyt będzie "wzmocnienie historycznych więzi gospodarczych, biznesowych i kulturalnych" pomiędzy miastami i "wyjaśnienie, że Londyn nadal jest otwarty na osoby, które chcą tu pracować, studiować lub wpaść w odwiedziny".
Powiązany Artykuł
Brexit
W trakcie rozmów z lokalnymi liderami - władzami miast, politykami i społecznościami - Khan chce przedstawić swoją opinię na temat wpływu negocjacji dotyczących Brexitu na przyszłość Londynu, a także przedyskutować szereg wspólnych dla tych miast kwestii, jak np. jakość powietrza, rozwój tzw. gospodarki nocnej (życie kulturalno-rozrywkowe i gastronomia w godzinach nocnych) i wzmocnienie integracji społecznej wśród mieszkańców.
Burmistrz Londynu będzie chciał także porozmawiać o tym, jak poszczególne miasta radzą sobie z zagrożeniami związanymi z terroryzmem.
REKLAMA
"Chcę bezpośrednio przekazać Europie wiadomość, że Londyn pozostanie otwarty i będzie się angażował, prowadził handel i rozwijał biznes wraz z naszymi przyjaciółmi w Europie. Nasze kontakty z kontynentem są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i niezależnie od Brexitu będziemy razem pracowali dla naszego wspólnego dobra" - podkreślił.
Od ubiegłorocznego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Sadiq Khan prowadzi kampanię "Londyn jest otwarty" ("London is open"), w ramach której m.in. chwali się międzynarodową populacją brytyjskiej stolicy, w której mieszka m.in. ok. 185 tys. Polaków.
Przełomowe referendum
23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.
Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.
Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.
Opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo określane jest przez media terminem Brexit.
REKLAMA
kk
REKLAMA