Brexit. Izba Gmin poparła ustawę dotyczącą wyjścia z Unii Europejskiej
Brytyjska Izba Gmin, niższa izba parlamentu, poparła w środę w trzecim czytaniu rządowy projekt ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Dokument zostanie skierowany do dalszych prac w Izbie Lordów.
2017-02-08, 22:47
Posłuchaj
Izba Gmin opowiada się za Brexitem. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
Dodaj do playlisty
Za rządowym wnioskiem zagłosowało 494 posłów, głównie rządzącej Partii Konserwatywnej i część deputowanych głównej partii opozycyjnej, Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem, który wprowadził dyscyplinę partyjną w szeregach swojego ugrupowania za poparciem ustawy.
Przeciwko Brexitowi zagłosowało 122 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych
Powiązany Artykuł
Brexit
Demokratów, a także część polityków Partii Pracy, w tym kilkoro członków gabinetu cieni, którzy wyłamali się z instrukcji Corbyna.
W trwających we wtorek i środę pracach na poziomie komisji legislacyjnej posłowie odrzucili wszystkie zgłoszone poprawki dotyczące m.in. gwarancji statusu obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii i roli parlamentu w procesie Brexitu.
W efekcie, zgodnie z intencją premier Theresy May, ustawa składa się z zaledwie dwóch punktów, wyrażających bezwarunkową zgodę na rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej.
W kolejnym kroku projekt ustawy będzie omawiany w trzech czytaniach w Izbie Lordów, a następnie ewentualne poprawki będą poddane pod ostateczne głosowanie w obu izbach.
Według spekulacji mediów, intencją rządu jest, aby wszystkie głosowania zakończyły się do 7 marca, co pozwoliłoby May formalnie zgłosić rozpoczęcie procedury wyjścia na marcowym szczycie Rady Europejskiej 9 marca.
REKLAMA
TVP
Przełomowe referendum
23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.
Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.
Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.
Opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo określane jest przez media terminem Brexit.
kk
REKLAMA
REKLAMA