Nabucco: Krok wstecz
Azja nadal nie jest przekonana czy chce robić interesy z Europą.
2009-05-13, 16:44
Na unijnym szczycie w Pradze poświęconym realizacji europejskiego projektu „Korytarza Południowego” nie wszyscy delegaci podpisali końcową deklarację. Zabrakło podpisów trzech kluczowych dla projektu partnerów z Azji Turkemnistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu.
„Korytarz Południowy” to projekt którego częścią jest planowana od lat budowa gazociągu Nabucco, który ma dostarczać gaz z Morza Kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji. Gazociąg miałby połączyć Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię. Nabucco walczy obecnie z forsowaną przez Moskwę inicjatywą budowy gazociągu „South Stream”, który ma przechodzić m.in. Bułgarię, Węgry, Grecję i Włochy.
Komisja Europejska chciała aby podczas szczytu w Pradze wszystkie kraje zaproszone do projektu zadeklarowały ile gazu zamierzają przeznaczyć w przyszłości na rynki europejskie. To miała być podstawa do podpisywania kolejnych, konkretnych umów. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Egiptu, Gruzji, Turcji oraz Azerbejdżanu. Jednak w tym gronie jedynie Baku jest właścicielem większych ilości złóż gazu, z których obecnie korzysta przede wszystkim Rosja.
Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i Javier Solana, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa podkreślili, że projekt „Korytarza Południowego” ma pomoc w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. Zapewnili jednocześnie, że nie jest on wymierzony przeciwko Rosji. Dodali jednak, że projekt „Nabucco” ma być przeciwwagą dla gazociągu „South Stream”.
REKLAMA
Micheil Saakaszwili, Jose Manuel Barosso i Mirek Topolanek podczas spotkania w Pradze, źr. eu2009.cz
W podpisanej deklaracji jest mowa o budowie „nowoczesnej drogi” do Azji, która pozwali rozwijać interesy krajów zaangażowanych w projekt.
(rk)
REKLAMA
REKLAMA