Jest stanowisko UE w sprawie emisji CO2 przy sprzeciwie m.in. Polski

Są wspólne ustalenia większości unijnych krajów, które mają doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla. Uzgodnień nie poparło dziewięć państw, w tym Polska. Decyzja zapadła na spotkaniu unijnych ministrów środowiska w Brukseli.

2017-02-28, 21:00

Jest stanowisko UE w sprawie emisji CO2 przy sprzeciwie m.in. Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

Posłuchaj

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że Polska nie mogła poprzeć tych ustaleń (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o zmiany w systemie pozwoleń na emisję CO2. To sprawa kluczowa dla polskiej energetyki opartej na węglu. Warszawa obawia się, że jeśli wspólne ustalenia wejdą w życie, to ceny energii wzrosną. Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że Polska nie mogła poprzeć tych ustaleń.

- To niszczy polskie bezpieczeństwo energetyczne, polskie zasoby energetyczne takie jak węgiel - powiedział minister środowiska. Dodał, że sprawy proceduralne też budziły wiele wątpliwości dziewięciu państw.

Mimo że grupa sprzeciwiająca się zmianom w systemie pozwoleń na emisję CO2 była duża, Malta kierująca pracami Unii ogłosiła wspólne stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim. Teoretycznie to była mniejszość blokująca, ale prawnicy unijnej Rady uznali, że głosowanie powinno być przeprowadzane dopiero na zakończenie prac, czyli podczas przyjmowania przepisów.

Dziś natomiast był jedynie kolejny etap prac. Teraz rozpoczną się negocjacje przedstawicieli unijnych rządów i europarlamentu, a od wyniku tych rokowań zależy ostateczny kształt przepisów. Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla jest przeprowadzana, by wymusić na firmach zielone inwestycje i by Unii Europejskiej udało się osiągnąć założony cel, czyli zmniejszyć emisję CO2 o co najmniej 40 procent do 2030 roku.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej