Mularczyk: Jest wniosek do TK w sprawie wyboru prezes Sądu Najwyższego

Grupa parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwsza prezes Sądu Najwyższego - poinformował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Tymczasem w sprawie stanowisko zajął rzecznik Sądu Najwyższego.

2017-03-02, 13:35

Mularczyk: Jest wniosek do TK w sprawie wyboru prezes Sądu Najwyższego
Arkadiusz Mularczyk. Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski zaznacza, że taka uchwała nie jest wymagana przez prawo
+
Dodaj do playlisty

Mularczk, który był gościem TVP Info, poinformował, że grupa parlamentarzystów wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję prezesa SN prof. Małgorzata Gersdorf. Posłowie PiS uważają, że "istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją". Chodzi m.in. o zarzuty co do procedury wyboru pierwszej prezes SN oraz zakresu przedstawiania kandydata na prezesa. 

Powiązany Artykuł

Małgorzata-Gersdorf.jpg
Działacz KPN składa zawiadomienie ws. wypowiedzi prezes Sądu Najwyższego

– Wniosek został złożony w dniu wczorajszym. Mam zaszczyt reprezentować grupę 50 parlamentarzystów PiS w tej sprawie i chcielibyśmy, żeby wyrok został wydany jak najszybciej, ponieważ ma olbrzymie skutki dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla funkcjonowania SN, dla relacji TK, SN. Uznanie nieskuteczności wyboru pani prezes będzie miało olbrzymie skutki. Wówczas ustawodawca powinien szybko uregulować kwestie procedury wyboru oraz wyboru i przedstawienia panu prezydentowi kandydatury – powiedział poseł PiS. 

– Podnosimy i mamy tu wątpliwości, czy tym aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który - podkreślam - nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta – dodał.

Powiązany Artykuł

szłapka 1200 free.jpg
Szłapka: prezes Gersdorf sprzeciwiła się PiS, dlatego chcą ją odwołać

W ocenie Mularczyka powinna być "uchwała Zgromadzenia Ogólnego i to ta uchwała powinna być przekazana panu prezydentowi, który dokonuje wyboru, spośród dwóch kandydatów, prezesa SN".

REKLAMA

– A zatem mamy cztery kategorie zarzutów, które zgłaszamy do Trybunału Konstytucyjnego. Uważamy, że mają one charakter bardzo poważny, wręcz fundamentalny. Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny uzna te przepisy za niezgodne z konstytucją. Co więcej, wnosimy ażeby wyrok miał charakter aplikacyjny. To oznacza, że skutki tych czynności byłyby uznane za nieskuteczne. A zatem nie tylko wybór pani profesor Marii Gersdorf przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego byłby nieskuteczny, ale także czynności, które podejmowała w ciągu ostatnich lat byłyby nieskuteczne. Dlatego, że taka procedura wyboru, tryb, następnie przedstawienie panu prezydentowi, mają w naszej ocenie charakter niekonstytucyjny i powinny być wyeliminowane z obrotu prawnego – powiedział Mularczyk.


Powiązany Artykuł

sąd najwyższy 1200.jpg
PO oskarża PiS o zastraszenie sędziów. "Zarzuty opozycji są niesłuszne"

Marszałek Senatu: posłowie dostrzegli mankament

– Wiem o tej inicjatywie (...); w tej chwili posłowie dostrzegli taki mankament według nich. Chcą to skontrolować, chcą to sprawdzić, mają do tego prawo i zobaczymy jaka będzie decyzja, jaka bedzie reakcja odpowiednich organów" - powiedział w TVP Info marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pytany o to, czy wniosek posłów PiS nie wywoła konfliktu między Trybunałem Konstytucyjnym a Sądem Najwyższym, Karczewski odpowiedział, że wniosek posłów PiS jest zgodny z prawem. – Jeżeli grupa posłów dostrzegła mankament w wyborze (I prezes SN Małgorzaty Gersdorf - przyp.red.) to proszę bardzo sprawdźmy to, skontrolujmy. Tak działa również demokracja (...). Zobaczymy jak będą rezultaty opinii poszczególnych sądów: Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego – mówił marszałek Senatu.

Rzecznik Sądu Najwyższego: brak podstaw do kwestionowania wyboru

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski przekonuje, że nie ma podstaw do kwestionowania wyboru Małgorzaty Gersdorf na prezesa Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Poseł wnioskodawca Arkadiusz Mularczyk wyjaśnił rano w rozmowie z IAR, że zastrzeżenia budzi tryb przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem PiS, decyzja o ich wskazaniu powinna być ujęta w oddzielnej uchwale.

Jak jednak zwracał uwagę Michał Laskowski, taka uchwała nie jest wymagana przez prawo. "Ani z ustawy, ani z regulaminu (Sądu Najwyższego) nie wynika obowiązek przedstawienia uchwały (...) Trybunał ma to zapisane w ustawie, my tego zapisanego w ustawie nie mamy. Ustawodawca tak postanowił" - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

Michał Laskowski zapowiedział, że Sąd Najwyższy przedstawi szczegółową analizę argumentacji zawartej we wniosku PiS po tym, jak zapozna się z jego pełną treścią. Dodał, że zastanawiające jest, dlaczego właśnie teraz kwestionowana jest procedura, która funkcjonuje od 2002 roku.

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej