Prezes SN: bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw

 - Bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich, na prawnikach spoczywa obowiązek ratowania demokratycznego państwa prawnego - mówiła I prezes SN Małgorzata Gersdorf podczas otwarcia konferencji sędziów w Katowicach.

2017-03-03, 12:51

Prezes SN: bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw
Prof. Małgorzata Gersdorf. Foto: PAP/Rafał Guz

Podkreślała też, że media powinny tłumaczyć, czym jest demokratyczne państwo prawa.

W czwartek grupa 50-ciu posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą procedury wyboru prezesa Sądu Najwyższego.

Powiązany Artykuł

mularczyk 1200.jpg
Arkadiusz Mularczyk: przepisy dotyczące wyboru prezesa Sądu Najwyższego są niekonstytucyjne

- Bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich - powiedziała Gersdorf podczas otwarcia w Katowicach konferencji "Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją".

- Uważam, że na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego, a nie całe społeczeństwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji - mówiła. Apelowała do mediów, by "uaktywniły także swoją wychowawczą rolę". - Media nie powinny tylko zajmować się wyłapywaniem newsów, ale tłumaczyć społeczeństwu, na czym polega, dla każdego obywatela, właśnie to demokratyczne państwo prawa - dodała.

Przypomniała, że to konstytucja jest źródłem podstawowych wolności obywatelskich, a "żadne demokratyczne państwo prawne nie może funkcjonować bez kontroli konstytucyjnej".

Jak mówiła, sędzia Trybunału Konstytucyjnego podlega tylko konstytucji, a sędziowie sądów powszechnych ustawom i konstytucji. - Ale żaden sędzia nie powinien i nie może dawać pierwszeństwa ustawie przed niedającymi się z nią pogodzić rozwiązaniami konstytucyjnymi i międzynarodowymi. Sąd może odmówić zastosowania ustawy czy aktu pod ustawowego właśnie w razie niezgodności ze standardami międzynarodowymi - mówiła Gersdorf.

Powiązany Artykuł

ministerwojcik.jpg
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik o reformie wymiaru sprawiedliwości

Zaznaczyła, że nie ma ugruntowanego orzecznictwa czy sądy mogą odmówić zastosowania normy niezgodnej ich zdaniem z konstytucją i czy w sytuacji poważnych zakłóceń funkcjonowania Trybunału (Konstytucyjnego - PAP) można przyjąć, że sędziowie mogą samodzielnie odmawiać stosowania norm krajowych niezgodnych z konstytucją. - To dopiero musi ulec jakieś wykształceniu na drodze praktycznej - wskazała.

Gersdorf powiedziała, że na skutek akcji medialnej "wyraźnie podważane jest zaufanie społeczeństwa do sądów i sędziów". - Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań, myślę, że teraz mamy sytuację szczególną - mówiła.

FILM: Jeżeli TK stwierdzi, że przepisy o braku regulaminu są niezgodne z konstytucją to nie oznacza unieważnienia wyboru sędzi Gersdorf, która w dalszym ciągu pozostaje prezesem SN a wyroki podejmowane w imieniu RP są wiążące – ocenił w TVP Info Jacek Wilk z Kukiz’15

pp/ PAP


Polecane

Wróć do strony głównej