Rezerwiści w obecności szefa MON złożyli wojskową przysięgę. "Armia potrzebuje żołnierzy zaangażowanych"

W Warszawie 99 żołnierzy rezerwy złożyło przysięgę wojskową. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski, podporucznika. Wśród oficerów, którzy złożyli dziś w Warszawie przysięgę, jest 13 kobiet. Wszyscy mundurowi przeszli wcześniej wojskowe szkolenie na terenie jednostek w całym kraju.

2017-03-05, 19:00

Rezerwiści w obecności szefa MON złożyli wojskową przysięgę. "Armia potrzebuje żołnierzy zaangażowanych"
Antoni Macierewicz podczas ceremonii promocji rezerwistów. Foto: MON/mjr Robert Siemaszko

Posłuchaj

Antoni Macierewicz o roli oficerów w polskim wojsku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obecny na uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz podkreślił, że rezerwiści złożyli przysięgę w szczególnym miejscu, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Minister przypomniał, że marszałek był twórcą niepodległości, która została utracona przez egozim, bezradność, głupotę, słabość i brak zdolności do stworzenia siły narodowej.

- Dzisiaj na tym placu kolejna setka oficerów wkracza do armii, by uczynić ją silniejszą, sprawniejszą i większą po to, aby była zdolna bronić ojczyzny - mówił szef MON.

"Nigdy cię nie zawiodę ojczyzno"

- Składaliście przed chwilą przysięgę tobie, ojczyzno, tibi, patriae, (...) nigdy cię nie zawiodę, ojczyzno. To wielkie słowa, które zobowiązują do wielkiej pracy, do wielkiego wysiłku, do wielkich czynów - mówił Macierewicz.


Powiązany Artykuł

pods.jpg
Większa armia, zmiany w kadrach. MON podsumował 2016 rok

Minister Macierewicz dodał, że słowa wojskowej przysięgi, które wypowiedzieli rezerwiści, zawsze powinny im towarzyszyć w trakcie służby. Szef MON mówił też, że współczesna armia potrzebuje żołnierzy zaangażowanych i świadomych wyzwań. Jego zdaniem przez ostatnie lata umniejszano rolę kadry kierowniczej wojska, naśmiewano się z patriotycznych postaw i zmniejszano liczebność armii.

REKLAMA

"Dziedziczycie tradycję"

Nawiązał do żołnierzy powojennego podziemia, których portrety umieszczono na budynku pobliskiego Dowództwa Garnizonu Warszawa. - Patrzą na was bliscy, patrzą na was Polacy, ale patrzą na was dzisiaj także z portretów (…) bohaterowie, którzy nigdy nie złożyli broni, którzy zginęli (…) walcząc z sowiecką okupacją, dziedziczycie ich tradycję tak, jak dziedziczycie tradycję żołnierzy Grunwaldu, Cecory, Kircholmu, bitwy wiedeńskiej i Bitwy Warszawskiej, ale to dziedzictwo żołnierzy niezłomnych zobowiązuje szczególnie, bo mówi, że polski żołnierz i polski oficer nigdy się nie poddaje, że warta i ważna jest tak walka zbrojna, jak i walka ducha rozumu, walka, która przeciwstawia się każdej podłości, każdej obmowie, każdemu godzeniu w honor i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział szef MON.

Powiązany Artykuł

zgodnie.jpg
"Wszystko jest zgodne z planem". Premier Beata Szydło o zmianach w armii

W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. - Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem heroicznej walki Polaków o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, zobowiązuje nowo promowanych do nieustającej indywidualnej i zespołowej troski o losy Polski - powiedział Surawski.

"Zawsze gotowi na wezwanie"

W imieniu oficerów, którzy złożyli przysięgę i odebrali promocję na pierwszy stopień, głos zabrał podporucznik Marcin Zelent. Wojskowy mówił, że wszyscy oficerowie zdają sobie sprawę i odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa oraz z oczekiwań, jakie są w nich pokładane. 

REKLAMA

- Zapewniamy, że jesteśmy godni zaszczytnego miana ofiera wojska polskiego i będziemy zawsze gotowi na wezwanie naszej ojczyzny - mówił podporucznik Zelent.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej