Co po Brexicie? Rusza Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie
- Brexit nie oznacza wyjścia Wielkiej Brytanii z Europy. Będziemy zabiegali, by Londyn pozostał jak najbliżej Europy przede wszystkim w tych obszarach, gdzie mamy wspólne interesy bezpieczeństwa i obrony. Chcemy, by koszty polityczne Brexitu były jak najmniejsze - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.
2017-03-09, 06:43
Posłuchaj
W czwartek rozpocznie się dwudniowe Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie. Celem spotkania zorganizowanego w Warszawie jest m.in. poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
W ocenie Konrada Szymańskiego, Forum Belwederskie ma nadać nowy impet dialogowi. Wiceminister zaznaczył, że opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię dla relacji polsko-brytyjskich będzie oznaczało utratę "unijnych ram współpracy, które - jak podkreślił - należy wzmocnić poza kontekstem Wspólnoty".
- W naszym obopólnym interesie jest się rozumieć jak najlepiej - stwierdził.
"Potrzebujemy mocniejszych więzi z Polską"
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Brexit
- Wielka Brytania i Polska starają się zbudować jeszcze bliższą relację - wskazał ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott. Przypomniał, że w listopadzie zeszłego roku odbyły się konsultacje międzyrządowe. - Celem tego forum jest z kolei zbliżenie na poziomie społecznym - zaznaczył.
Zdaniem dyplomaty forum będzie okazją do rozmowy o wyzwaniach i szansach dla obu państw we współpracy gospodarczej i biznesowej, sprawach bezpieczeństwa, a także kwestiach związanych z liczącą prawie milion osób mniejszością polską na Wyspach i obecnością Brytyjczyków w Polsce.
- Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy - oświadczył Knott. - Nasze relacje zmienią się. W mojej ocenie mogą być silniejsze, ponieważ będziemy potrzebować jeszcze mocniejszych więzi z państwami członkowskimi, w szczególności z Polską. Mam wrażenie, że podobne podejście mają nasi polscy koledzy - oznajmił.
- Chcemy widzieć Polskę i Wielką Brytanię współpracującą jak najbliżej - zadeklarował.
REKLAMA
***
Do udziału w forum zgłosiło się 120 osób reprezentujących media, organizacje pozarządowe i think tanki. Na liście zaproszonych gości są też członkowie parlamentów polskiego i brytyjskiego.
Forum Belwederskie ma się odbywać co roku. Gospodarzem kolejnego spotkania, za rok, ma być Londyn.
Przełomowe brytyjskie referendum
23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.
Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.
Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.
REKLAMA
Opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo określane jest przez media terminem Brexit.
kk
REKLAMA