18. rocznica wejścia Polski do NATO

2017-03-12, 11:32

18. rocznica wejścia Polski do NATO
Sekretarz stanu USA Madeleine Albright przyjęła 18 lat temu dokumenty akcesyjne z rąk szefów dyplomacji nowych państw członkowskich - Bronisława Geremka, Jana Kavana (Czechy) i Janosa Martonyiego (Węgry). Foto: PAP/EPA/CLIFF SCHIAPPA

12 marca 1999 roku w mieście Independence (stan Missouri) w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

Posłuchaj

Polska wstąpiła do NATO 18 lat temu. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Madeleine Albright powiedziała, że ten dzień jest dla Sojuszu i krajów Europy prawdziwym świętem. - Dziś potwierdzamy naszym działaniem, że kraje Króla Stefana i kardynała Mindszentego, Karola IV i Vaclava Havla, Kopernika i papieża Jana Pawła II należą w pełni i nieodwracalnie do atlantyckiej wspólnoty dla pokoju - mówiła wtedy.  

W przeddzień przyjęcia Polski do NATO ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

Akt przystąpienia do NATO


Powiązany Artykuł

NATO flaga.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

Droga Polski do NATO zaczęła się jednak dużo wcześniej, gdy w 1990 roku nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne z Sojuszem. Po dziewięciu latach, na początku 1999 roku, ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego przyjął polski parlament a następnie - 26 lutego 1999 roku - ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do NATO. Uroczystość bezpośrednio transmitowało Polskie Radio.

W lipcu ubiegłego roku Polska była gospodarzem największego w historii szczytu NATO. Podczas obrad zapadła decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech grup batalionowych na terenie Polski i państw Bałtyckich. 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że za każdy batalion odpowiedzialny będzie inny kraj członkowski. - Miło mi ogłosić, że Kanada będzie państwem ramowym na Łotwie, Niemcy poprowadzą batalion na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone będą służyć jako państwo ramowe w Polsce - powiedział.

"Nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi"

7 stycznia 2017 roku do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Paktu. Do naszego kraju przetransportowano także ciężki sprzęt, który skierowano w rejon Żagania w lubuskiem i Drawska Pomorskiego z zachodniopomorskiem. 14 stycznia w Żaganiu polskie władze z premier Beatą Szydło uroczyście przywitały amerykańskich żołnierzy.

TVN24/x-news

Za ciepłe przyjęcie dziękował generał Timothy McGuire. Zapewnił, że Amerykanie są dumni z obecności w Polsce. - Dzisiaj nasi żołnierze stoją zjednoczeni na polskiej ziemi, gotowi służyć razem, by odstraszać i bronić. Przyjazd 3. brygady bojowej z serca Stanów Zjednoczonych jest twardym dowodem naszego trwałego zobowiązania do obrony Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział.  

Donald Trump, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, występując po raz pierwszy na połączonej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu zapowiedział amerykańskie poparcie dla NATO. - Zdecydowanie popieramy NATO - sojusz wykuty podczas dwóch wojen światowych, które doprowadziły do obalenia faszyzmu oraz Zimnej Wojny, która zakończyła się upadkiem komunizmu - zaznaczył.

Donald Trump skrytykował jednak inne kraje Sojuszu za zbyt małe wydatki na zbrojenia, podkreślając, że nieproporcjonalnie duży ciężar finansowy utrzymania siły bojowej sojuszu spada na USA.

Przed przystąpieniem Polski, Czech i Węgier, NATO liczyło 16 państw. Obecnie do Sojuszu należy 28 krajów.

Następny szczyt organizacji zostanie zorganizowany w tym roku w nowej siedzibie NATO w Brukseli.

kh

Polecane

Wróć do strony głównej