Będzie referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią?

Liderka północnoirlandzkiej partii Sinn Fein Michelle O'Neill wezwała do zorganizowania takiego plebiscytu. Jak oceniła, jest to niezbędne w obliczu "katastrofy", jaką będzie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

2017-03-14, 18:59

Będzie referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dmitry Kaminsky/shutterstock.com

- Brytyjski rząd jest o krok od uruchomienia procedury artykułu 50., który wyciągnie nas z Unii Europejskiej wbrew woli większości. Musimy pozwolić ludziom na podjęcie decyzji na temat ich przyszłości - podkreśliła Michelle O'Neill.

W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE większość mieszkańców Irlandii Północnej zagłosowała za dalszym pozostaniem we Wspólnocie, ale prowincja ta - podobnie jak Szkocja - będzie musiała postąpić zgodnie z wynikiem referendum i opuścić blok na koniec negocjacji dotyczących Brexitu.

"

W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE większość mieszkańców Irlandii Północnej zagłosowała za dalszym pozostaniem we Wspólnocie

Wśród konsekwencji takiego działania niewykluczone jest m.in. powstanie tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, która byłaby jednocześnie lądową granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.

Według sondażu Ipsos MORI z września, zaledwie 22 proc. północnoirlandzkich wyborców popiera zjednoczenie wyspy, podczas gdy aż 63 proc. jest za pozostaniem Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii.

"Najpierw rozwiążcie problemy"

Pomysł Sinn Fein skrytykował minister spraw zagranicznych Irlandii Charlie Flanagan, który nazwał go "przedwczesnym" i przypomniał, że najpierw należy rozwiązać trwający kryzys rządowy w Irlandii Północnej.

Przedterminowe wybory do lokalnego parlamentu 2 marca zbliżyły do siebie pod względem mandatów poselskich dwie największe partie - Demokratyczną Partię Unionistyczną (DUP) i właśnie Sinn Fein.

Na mocy porozumienia z 1998 roku oba największe ugrupowania, unionistyczne i nacjonalistyczne, sprawują wspólnie rządy w Irlandii Północnej w ramach obowiązkowej koalicji.

Dotychczasowe negocjacje w sprawie powołania nowego rządu - prowadzone m.in. przez sekretarza ds. Irlandii Północnej w rządzie Theresy May, Jamesa Brokenshire'a - nie przyniosły na razie skutku.

REKLAMA

Jeśli nowy gabinet nie zostanie powołany do 27 marca, zgodnie z prawem będą musiały odbyć się kolejne przedterminowe wybory - trzecie w ciągu zaledwie roku.

W Szkocji też chcą referendum

Powiązany Artykuł

szkocja.jpg
Premier Szkocji chce drugiego referendum ws. niepodległości

W poniedziałek zorganizowanie referendum zapowiedziała także pierwsza minister autonomicznego rządu Szkocji, Nicola Sturgeon, która chce, aby Szkoci zagłosowali pod koniec 2018 roku lub na wiosnę 2019 roku w sprawie ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii.

- Chodzi o możliwość podjęcia świadomej decyzji. Gdybym wykluczyła drugie referendum, musiałabym zdecydować, że Szkocja pójdzie wraz z Wielką Brytanią drogą "twardego Brexitu", niezależnie od konsekwencji. To nie powinna być decyzja jednego polityka - dodała.

Zapowiedziała, że podejmie kroki, aby "Szkoci mieli wybór pomiędzy 'twardym Brexitem' a niepodległością".

Wniosek o referendum będzie oparty na zapisach ustawy o ustroju Szkocji (Scotland Act).

Procedura musi zostać rozpoczęta przez lokalny szkocki parlament w Holyrood, w którym Szkocka Partia Narodowa i Szkocka Partia Zielonych mają razem większość, a następnie poparta przez obie izby parlamentu w Westminsterze, który z prawnego punktu widzenia miałby prawo weta.

Przełomowe brytyjskie referendum

Powiązany Artykuł

brexit 1200 free
Brexit

23 czerwca zeszłego roku w Zjednoczonym Królestwie odbyło się ogólnokrajowe referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Brytyjczycy mieli zdecydować, czy chcą, aby ich kraj pozostał we Wspólnocie, czy wolą, by ją opuścił.

Większość głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Za zachowaniem członkostwa we Wspólnocie głosowało 16 141 241 wyborców, za wyjściem z UE - 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2 proc.

REKLAMA

Po referendum, w lipcu, ze stanowiska zrezygnował brytyjski premier David Cameron. Nową przewodniczącą Partii Konserwatywnej, a zarazem nową szefową rządu została minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej