PO składa wniosek o wotum nieufności dla rządu PiS. Terlecki: wniosek jest bez szans

PO zaprezentowała w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna - poinformował w piątek Sławomir Neumann (PO). Jak komentował szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wniosek Platformy jest bez szans.

2017-03-17, 18:03

PO składa wniosek o wotum nieufności dla rządu PiS.  Terlecki: wniosek jest bez szans

Posłuchaj

Platforma Obywatelska składa wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. O szczegółach - Agnieszka Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann argumentował złożenie wniosku tym, że rząd Szydło "od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej".

Źródło: TVN24/x-news

Sławomir Neumann zapowiedział, że PO przekaże wniosek innym opozycyjnym klubom parlamentarnym i będzie je przekonywać do jego poparcia.

Terlecki: wniosek PO jest bez szans

Rząd Beaty Szydło zrobił przez półtora roku więcej niż rząd PO-PSL przez osiem lat; nie boimy się merytorycznej dyskusji - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jak dodał, wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu jest bez szans.

REKLAMA


Posłuchaj

Do wniosku PO odniósł się wicemarszałek Sejmi i szef Klubu PiS Ryszard Terlecki (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

– Od tego jest opozycja, żeby kłaść kłody pod nogi rządowi, co jest naturalną sprawą i pomysł o wotum nieufności nie jest niczym nadzwyczajnym, tym bardziej, że jest wnioskiem bez szans – powiedział Terlecki w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

– My się merytorycznej dyskusji oczywiście nie boimy. Wiemy, co nasz rząd zrobił przez te półtora roku, z pewnością więcej niż rząd Platformy i PSL przez osiem lat. Gotowi jesteśmy taka dyskusję podjąć i w takiej dyskusji się z Platformą zmierzyć – oświadczył szef klubu PiS.

Posłuchaj

Ryszard Terlecki dodał, że PiS jest gotów do merytorycznej dyskusji, choć i szef klubu PiS i rzeczniczka Beata Mazurek uznali wniosek PO za niepoważny 0:27
+
Dodaj do playlisty

Terlecki stwierdził, że wniosek PO "trudno komentować" i podkreślił, że to Polacy ocenią, kto ma racje w tym sporze.

– Mamy też do czynienia z takim trochę, nie chcę powiedzieć zabawnym, ale jednak to słowo wydaje się właściwe, wyścigiem opozycji - kto pierwszy złoży wniosek, kto pierwszy wybiegnie przed kamerę, kto pierwszy, co skomentuje – mówił.

W tym wyścigu - kontynuował - PO tym razem wyprzedziła Nowoczesną o jeden krok. – Co nie znaczy, że ten wniosek choć odrobinę zyskał przez to na powadze – dodał Terlecki.

Beata Mazurek: Grzegorz Schetyna słucha Jarosława Kaczyńskiego

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oceniła, że lider PO Grzegorz Schetyna "słucha Jarosława Kaczyńskiego", ponieważ wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu "wykreował się niejako na lidera opozycji". – To jest nie w smak Nowoczesnej, o czym już pani rzecznik (Katarzyna Lubnauer) tego klubu mówiła – oceniła rzeczniczka PiS.

REKLAMA

W grudniu ub.r. w trakcie kryzysu parlamentarnego, kiedy PO i Nowoczesna protestowały na sali plenarnej w Sejmie prezes PiS podkreślił, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje. "Aby opozycja miała też pewne uprawnienia w Sejmie" - mówił wówczas Kaczyński.

Mazurek podkreśliła, że PiS nie odmawia opozycji prawa do składania wniosków o wotum nieufności wobec rządu.

– Będziemy Polakom przypominać o tym, że kłamali i kłamią, będziemy przypominać to, że za ich rządów państwo polskie było państwem teoretycznym – mówiła pod adresem wnioskodawców.

Mazurek powiedziała, że PiS wprowadza realne zmiany, które mają służyć Polakom i to Polacy będą decydować o tym, kto wygra wybory. – Ten kto wygra te wybory będzie desygnował ze swojego grona kogoś na premiera, dzisiejsza deklaracja, że za 2 lata będzie premierem Schetyna, to naprawdę przerost formy nad treścią i (przykład) pychy PO – dodała.

REKLAMA

Na zarzuty PO, że PiS "rozpoczyna drogę wyprowadzania Polski z UE" Mazurek odpowiedziała, że PiS jest zwolennikiem pozostania w Unii Europejskiej. – Wszystko będziemy robić, żeby UE funkcjonowała dobrze, żeby wszystkim państwom członkowskim nie odbierano prawa głosu i żeby ta Unia nie była Unią dwóch prędkości – podkreśliła rzeczniczka PiS.

Najprawdopodobniej wniosek poprze Nowoczesna

Nowoczesna "zapewne" poprze wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło - zadeklarowała w rozmowie rzeczniczka ugrupowania Katarzyna Lubnauer. Dodała, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie klub Nowoczesnej.

Lubnauer podkreśliła, że ostateczną decyzję ws. wniosku PO podejmie klub Nowoczesnej. "Czasu mamy sporo dlatego, że wniosek ten będzie rozpatrywany zapewne dopiero w kwietniu, ponieważ musi minąć co najmniej 7 dni" - powiedziała posłanka.

Jak zaznaczyła, jej klub wielokrotnie apelował o rozmowy z PO ws. wspólnego kandydata na stanowisko premiera. Ustalenie tej kandydatury i złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności, jej zdaniem, było dobrą okazją do tego, żeby pokazać Polakom, iż opozycja jest w stanie współdziałać.

REKLAMA

– Uważamy, że to była stracona trochę okazja do tego, żebyśmy mieli wspólnego kandydata, że styl, w którym PO zaproponowała to wotum nieufności nie jest dobrą wróżbą na przyszłość – podkreśliła.

– Styl, w którym prosi się o poparcie już po zgłoszeniu wniosku o wotum nieufności wraz z kandydatem niestety pokazuje, że szanse w przyszłości na porozumienie będą zdecydowanie mniejsze, że nie ma ze strony Platformy tej otwartości, która umożliwiłaby budowanie szerszej koalicji przed następnymi wyborami – oceniła Lubnauer.

Tyszka: to teatr partiokracji i ustawka pijarowa

Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu, to kolejna odsłona teatru partiokracji i ustawka pijarowa Platformy - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Zapowiedział, że posłowie Kukiz'15 prawdopodobnie wstrzymają się od głosu podczas głosowania.

Tyszka ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu, to "kolejna odsłona teatru partiokracji". – W Polsce nie mamy debaty politycznej, mamy debatę pseudopolityczną – mówił. Jak dodał, to "ustawka pijarowa Platformy Obywatelskiej".

Poseł Kukiz'15 oświadczył, że jego ugrupowanie odrzuca politykę, która polega na tym, że Polaków zajmuje się sprawami, które nie mają dla nich żadnego znaczenia. – To są typowe dla PO i PiS tematy zastępcze – stwierdził.

Tyszka ocenił, że rząd premier Szydło nie jest dobrym rządem, ale - jak zastrzegł - Kukiz'15 nie chce zamiany tego rządu na gabinet, złożony z polityków, którzy rządzili już przez osiem lat, a w czasie ich rządów 21 razy podniesiono podatki, a 2,5 miliona Polaków wyjechało za granicę.

Dlatego - zapowiedział Tyszka - posłowie Kukiz'15 prawdopodobnie wstrzymają się w trakcie głosowania w Sejmie nad wnioskiem o wotum nieufności w Sejmie.

– My zachowujemy równą odległość wobec PiS i PO, postrzegamy ich, jako stojących po jednej stronie barykady, po drugiej stronie barykady są obywatele, których my reprezentujemy – powiedział poseł Kukiz'15.

PSL nie poprze rządu Beaty Szydło

Polskie Stronnictwo Ludowe nie widzi możliwości, by poprzeć rząd Beaty Szydło - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Paweł Bejda. Dodał, że decyzję w sprawie wniosku PO o wotum nieufności dla rządu klub podejmie w przyszłym tygodniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Bejza zasugerował, że premierem powinien zostać Jarosław Kaczyński. 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Paweł Bejza powiedział również, że w ocenie ludowców premierem powinien zostać Jarosław Kaczyński. Zdaniem posła PSL, to prezes Prawa i Sprawiedliwości, a nie Beata Szydło rządzi Polską. – Może należałoby nie ukrywać się w cieniu i nie unikać odpowiedzialności tylko zostać premierem i wziąć rzeczywistą odpowiedzialność w swoje ręce – powiedział poseł Bejda.

REKLAMA

Inicjatywa z niskim prawdopodobieństwem powodzenia

Pomimo wsparcia opozycji, inicjatywa Platformy nie ma szans powodzenia - PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie stabilną większością 234 posłów.

Zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia. 

fc/dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej