Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Tym razem nieudaną?

Rząd w Tokio nie wyklucza, że Korea Płn. dokonała w środę rano kolejnej próby wystrzelenia rakiet ze swego wschodniego wybrzeża, ale nie ma danych pozwalających stwierdzić, że były skierowane przeciw Japonii. Próba podjęta w środę nie powiodła się – pisze AFP.

2017-03-22, 07:54

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Tym razem nieudaną?

O próbie wystrzelenia rakiet poinformowały także źródła w Seulu. Rzecznik Połączonych Sztabów Korei Południowej twierdzi, że pociski zostały wystrzelone z poligonu w pobliżu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu. Informację tę podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Przedstawiciele amerykańskiej armii podają, że według ich wiedzy rakieta eksplodowała w kilka sekund po wystrzeleniu.

Źr. youtube

Japońska agencja Kyodo informuje z kolei, powołując się na niesprecyzowane źródła rządowe, że Korea Północna mogła dziś dokonać kilku prób rakietowych i że żadna z nich się nie powiodła.

REKLAMA

Reakcja na manewry?

Zdaniem komentatorów, kolejna próba z pociskami balistycznymi jest reakcją na wspólne manewry armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy. Doroczne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej "Foal Eagle" rozpoczęły się 1 marca. Będą trwały do 24 kwietnia.

To kolejna próba z pociskami w odstępie kilkunastu dni. 6 marca Korea Północna wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita.

Dzień później USA rozpoczęły przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, przeznaczonego do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu.

Głowice nuklerane

Według Seulu i Waszyngtonu system ten jest konieczny do obrony przed pociskami balistycznymi Korei Północnej. Waszyngton podkreśla, że rozmieszczanie systemu antyrakietowego to efekt prowokacji ze strony Pjongjangu.

REKLAMA

W lutym br. Korea Płn. wystrzeliła pociski średniego zasięgu typu Musudan (BM25), które pokonały odległość ok. 500 km.

Agencje przypominają też, że na tym samym poligonie Tongchang-ri reżim przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej we wrześniu ub.r.

W państwowych środkach masowego przekazu Korei Płn. podawano wówczas, że kraj ten jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.

kh

REKLAMA





Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej