Sieć szpitali coraz bliżej? Głosowanie w Senacie
Dziś drugi i ostatni dzień 38. posiedzenia Senatu. Izba rozpatrzy kolejne cztery punkty porządku obrad. Następnie odbędą się głosowania - m.in. nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza tzw. sieć szpitali.
2017-03-30, 12:09
Senacka komisja zdrowia zaproponowała Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Mniejszość komisji, senatorowie PO chcą wprowadzenia do niej 3 poprawek.
Powiązany Artykuł
![szpital free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9d6c8312-4621-43dd-a05b-5a66e9c2ab77.jpg)
Politycy podzieleni ws. sieci szpitali
Jedna z nich zmienia termin wejścia ustawy w życie z 7 dni od jej ogłoszenia na 1.01.2018 roku.
Kolejna proponuje wprowadzenie w dwóch województwach pilotażu, a dopiero od 2019 roku stosowanie ustawy na terenie całego kraju.
REKLAMA
Tak zwana sieć szpitali to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Placówki, które spełnią określone kryteria i znajdą się w sieci, będą finansowane z publicznych pieniędzy.
Źr. TVP Info
Czym jeszcze zajmie się Senat?
W bloku głosowań również zmiana ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, nowelizacja Prawa ochrony środowiska oraz zmiana ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Senat zajmie się dziś także rządowym projektem ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Przepisy mają umożliwić dopłaty z budżetu do rolniczych ubezpieczeń plonów do 65 procent ich stawki. W tym celu zarezerwowano środki przekraczające 900 milionów złotych.
Założeniem ustawy jest upowszechnianie wśród rolników ubezpieczania upraw przed zjawiskami pogodowymi - wskazuje minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dodaje, iż mechanizm zmniejszy ich ryzyko finansowe na przykład w przypadku suszy: "Musieliśmy wprowadzić pewne zmiany, które ułatwią ubezpieczenia. Chodziło też o ułatwienia w relacji między resortem a instytucjami ubezpieczeniowymi w zakresie większych dofinansowań składek rolników" - wskazał Jurgiel.
REKLAMA
Ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich oferuje obecnie pięć towarzystw ubezpieczeniowych. W planach jest też powołanie Towarzystwa Rolnego Ubezpieczeń Wzajemnych. Krzysztof Jurgiel wskazuje, iż sprawiedliwa wycena ewentualnych strat w uprawach jest jednym z priorytetów tych podmiotów: "Najważniejsze, aby zebrać i wyszkolić osoby, które mają takie straty szacować.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi takich ludzi mieć, a my rozpoczniemy ten proces natychmiast" - zapowiedział minister.
Sejm przyjął ustawę na ubiegłotygodniowym posiedzeniu. Resort rolnictwa liczy, że po dzisiejszym głosowaniu w Senacie, trafi ona bezpośrednio do prezydenta. Nowe przepisy mają bowiem obowiązywać od początku kwietnia.
kh
REKLAMA
REKLAMA