Rozmowa telefoniczna Merkel-Trump. Dyskutowali o bezpieczeństwie

2017-04-06, 07:47

Rozmowa telefoniczna Merkel-Trump. Dyskutowali o bezpieczeństwie
Niemiecka kanclerz i amerykański prezydent rozmawiali między innymi o sytuacji na wschodzie Ukrainy i w Afganistanie. Foto: PAP/EPA//SASCHA STEINBACH/Olivier Douliery

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent USA Donald Trump odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w trakcie której "przedyskutowali problemy stanowiące przedmiot obopólnego zainteresowania i troski" – poinformował w krótkim oświadczeniu Biały Dom.

Przywódcy Niemiec i Stanów Zjednoczonych rozmawiali m.in. o sytuacji w Afganistanie oraz o konflikcie na wschodzie Ukrainy. "Zapowiedzieli bliską współpracę i dalszą koordynację działań w odniesieniu do tych zagadnień, a także w innych sferach" – zaznaczono w komunikacie Białego Domu.

Prezydent Donald Trump spotkał się z niemiecką kanclerz 17 marca w Waszyngtonie – przypomina Reuters. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel Trump wyraził uznanie dla wysiłków podejmowanych przez nią "w celu rozwiązania konfliktu na (wschodniej) Ukrainie, gdzie najbardziej chcielibyśmy poszukiwać rozwiązania pokojowego".

Występując w Białym Domu na wspólnej konferencji prasowej, oboje podkreślali znaczenie NATO jako filaru bezpieczeństwa transatlantyckiego i zapowiedzieli współpracę w celu doprowadzenia do realizacji porozumień z Mińska.

"Możliwość poprawienia relacji z Rosją"

"Niemcy i Stany Zjednoczone chcą współpracować w celu realizacji porozumień pokojowych mających doprowadzić do uregulowania konfliktu w Donbasie - oświadczyła Merkel. - Chodzi z jednej strony o bezpieczną i suwerenną Ukrainę, a z drugiej, gdy tamte problemy zostaną rozwiązane, o możliwość poprawienia relacji z Rosją".

O ile przywódcy Niemiec i USA mają podobną wizję współpracy w sferze bezpieczeństwa, o tyle różni ich podejście do kwestii gospodarczych – przypominają agencje.

Podczas wizyty w Waszyngtonie Angela Merkel wskazywała, że obowiązujące międzynarodowe porozumienia o wolnym handlu, jak np. z Koreą Południową, przyczyniły się do tworzenia miejsc pracy po obu stronach, prezydent Trump natomiast po raz kolejny podkreślił, że dla amerykańskiej gospodarki układ NAFTA o wspólnym handlu między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą a Meksykiem okazał się "niefortunny".

Rozmowa przeprowadzona w środę nie dotyczyła kwestii ekonomicznych, a zagadnień bezpieczeństwa – wskazują agencje.

kh


Polecane

Wróć do strony głównej