Wiceprezes IPN: na Cmentarzu Bródnowskim odkryliśmy szczątki 17 osób
- Podczas obecnego, drugiego etapu prac poszukiwawczych na Cmentarzu Bródnowskim, odkryliśmy szczątki 17 osób - poinformował Krzysztof Szwagrzyk. Przy jednej z ofiar odnaleziono ryngraf z nazwiskiem, imieniem i adresem.
2017-04-12, 13:33
Posłuchaj
Wyniki prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w dniach 3-8 kwietnia na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie przedstawiono podczas środowej konferencji. To kolejny etap poszukiwań na tym terenie tajnych miejsc pochówku ofiar m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Powiązany Artykuł

Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia
Liczono na odnalezienie szczątków więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze w 1946 roku, czyli w osławionym więzieniu karno-śledczym UB i NKWD, tzw. Toledo. Prace prowadzono na terenie kwatery 45N, która jest jednym z miejsc, gdzie w latach 40. grzebano ofiary systemu komunistycznego.
- Podczas drugiego etapu prac na Cmentarzu Bródnowskim zostały odnalezione szczątki kolejnych 17 osób. Ponieważ podczas prac w 2015 roku odkryliśmy tam szczątki siedmiu osób, więc w sumie to szczątki już 24 osób - powiedział kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.
- Mamy do czynienia z bardzo płytkimi jamami grobowymi. Ludzi umieszczano w dołach pojedynczo. W dwóch przypadkach mamy do czynienia ze szczątkami dwóch osób w jednej jamie grobowej. Więźniowie, których szczątki znaleźliśmy, byli chowani w jakichś ubraniach, w większości mieli też ślady po butach. W kilku przypadkach mamy do czynienia z całą pewnością z uśmierceniem tzw. metodą katyńską. Przy trzech ofiarach możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z jakimiś mundurami - wskazał.
U jednej z ofiar odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską. Wyniki badań konserwatorskich ujawniły imię, nazwisko i adres ofiary, przy której go znaleziono. Brzmi ono: Olszewski Bogdan Stanisław. Wiadomo, że jest to jeden z żołnierzy straconych w więzieniu na Pradze. Pod spodem jest napis: Żyrardów, Szkolna 12. Na dole w narożniku ryngrafu wyryto napis po łacinie: "Niech żyje NSZ tak przemija chwała tego świata".
- Jeżeli chodzi o odnalezione ofiary, mówimy tu o ludziach, których uśmiercono od 1946 do 1948 roku na Pradze przy ul. 11 listopada - dodał Szwagrzyk.
***
Cmentarz Bródnowski jest - obok Łączki na Wojskowych Powązkach i nekropolii na Służewie - jednym z najważniejszych miejsc w stolicy, gdzie zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku osób zamordowanych przez UB w latach 40. i 50. XX wieku.
Kwatera 45N Cmentarza Bródnowskiego, na której IPN przeprowadzał ekshumacje, znajduje się przy murze cmentarnym od strony ul. Rzeszowskiej.
kk