Setki tysięcy żonkili w hołdzie powstańcom Warszawskiego Getta
Jutro, w 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje stołeczne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
2017-04-18, 16:05
Posłuchaj
Sto tysięcy żonkili ku pamięci bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim - relacja Witolda Banacha (IAR)
Dodaj do playlisty
Dyrektor Muzeum, profesor Dariusz Stola wyjaśnia, że to wyjątkowe przedsięwzięcie, upamiętniające żydowskich bojowników getta warszawskiego. "To jest znak pamięci i szacunku, który nawiązuje do podobnych akcji wśród Brytyjczyków, Kanadyjczyków czy Australijczyków, którzy przypinali papierowe czerwone maki na znak pamięci o poległych w czasie I wojny światowej" - mówi. W ubiegłym roku wolontariusze rozdali 60 tysięcy żonkili.
Wideo: Marsz Pamięci w 74. rocznicę likwidacji getta
Źródło: x-news/TVN24
Maria Mossakowska koordynatorka projektu "Żonkil" wyjaśnia, że przypięcie papierowego żonkila to wyraz pamięci nie tylko o bohaterach powstania w getcie. 19 kwietnia to dzień pamięci o wszystkich, którzy zginęli w getcie warszawskim i we wszystkich miejscowościach w Polsce. Ci, którzy nie mieszkają w Warszawie mogą się włączyć w tę akcję, by upamiętnić lokalne społeczności żydowskie, które w czasie wojny zostały zniszczone przez Niemców.
REKLAMA
Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji pamięci o ofiarach Holocaustu i getta warszawskiego, a nie spotka wolontariusza, może pobrać ze strony internetowej www.polin.pl projekt żonkila, wydrukować i przypiąć do ubrania.
19 kwietnia 1943 roku ponad 1000 słabo uzbrojonych bojowników stawiło opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku, i przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.
dad
REKLAMA