Papierowe żonkile w 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim
Na ulicach stolicy wolontariusze Muzeum Historii Żydów Polskich rozdają papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
2017-04-19, 09:49
Posłuchaj
5. akcja "Żonkile" odbywa się w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyło się do niej około tysiąca szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski.
Maria Mossakowska, koordynatorka projektu, powiedziała, że w tym roku tysiąc wolontariuszy rozda rekordową liczbę 100 tysięcy papierowych żółtych kwiatów.
Wolontariusze będą rozdawać kwiaty w godzinach 8-19. Spotkamy ich w okolicach: Muzeum POLIN (ul. Anielewicza), Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa (ul. Chmielna), Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa), Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy (ul. Słowackiego), Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa) oraz m.in. na Ursynowie, Mokotowie czy Saskiej Kępie.
Osoby, które chcą przyłączyć się do akcji upamiętnienia żydowskich bohaterów, a nie będą w Warszawie lub nie spotkają wolontariusza, mogą wydrukować szablon żonkila, który znajdą na stronie Muzeum POLIN i przypiąć go do ubrania.
Przywracanie pamięci
Akcja upamiętniająca bohaterów powstania w getcie niezwykle cieszy mieszkających w Polsce Żydów.
REKLAMA
Prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny Piotr Wiślicki podkreślił, że przez lata historia Żydów w Polsce była wypierana, a pamięć o powstaniu była pielęgnowana tylko przez "garstkę" ludzi.
Dlatego, zdaniem Piotra Wiślickiego akcja "Żonkile", która obejmuje coraz więcej osób jest ważnym elementem procesu przywracania pamięci o przeszłości Żydów w Polsce.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Powstanie w getcie
Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.
REKLAMA
W hołdzie żydowskim bojownikom przy pomniku Bohaterów Getta w południe rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające żydowskich bojowników i ofiary Holocaustu.
kk
REKLAMA