Wiceszef MSZ: ważne jest, by każdy Polak włączył się w politykę odkłamywania historii

- Ważne jest to, by opinia publiczna na świecie, która wpływa na świat polityki i mediów, miała świadomość tego, jaka jest nasza historia i żeby nie ulegała nieprawdziwym antypolskim stereotypom - powiedział Jan Dziedziczak.

2017-04-27, 17:39

Wiceszef MSZ: ważne jest, by każdy Polak włączył się w politykę odkłamywania historii

W czwartek w Olsztynie otwarto Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, jedną z 16 placówek tego typu w kraju. Ośrodek prowadzić będzie Stowarzyszenie Wspólnota Polska, które wygrało konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"To realizacja patriotyzmu XXI wieku"

- Ważne jest, by każdy Polak mieszkający w Polsce i zagranicą włączył się w politykę odkłamywania historii. Każdy poważny kraj na świecie prowadzi dyplomację historyczną. To ma wielki wpływ na sposób postrzegania przez opinię publiczną - wskazał wiceminister spraw zagranicznych.

- Dziś historia nas determinuje, czy tego chcemy, czy nie i z punktu widzenia interesu publicznego i bezpieczeństwa Polski ważne jest to, by historia zgodnie z prawdą działała na naszą korzyść - podkreślił Jan Dziedziczak.

"

Jan Dziedziczak Ważne jest, by każdy Polak mieszkający w Polsce i zagranicą włączył się w politykę odkłamywania historii

Jak stwierdził - "Polska ma dobrą historię". - Ważne jest to, by opinia publiczna na świecie, która wpływa na świat polityki i mediów, miała świadomość tego, jaka jest nasza historia i żeby nie ulegała nieprawdziwym antypolskim stereotypom - wyjaśnił.

Dodał, że jest to "realizacja patriotyzmu XXI wieku".

REKLAMA

"Ogromną rolę odgrywają mieszkańcy"

Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej mają prowadzić dyskusje i konferencje na temat prowadzonej przez polski rząd polityki zagranicznej. Mają także ułatwiać współpracę Ministerstwu Spraw Zagranicznych ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i samorządami.

"

Jan Dziedziczak We wszystkich cywilizowanych krajach na świecie ogromną rolę w kreowaniu polityki zagranicznej odgrywają mieszkańcy. Zależy nam, by debata o polityce zagranicznej była obecna w każdym miejscu w Polsce

- Nam wszystkim dyplomacja kojarzy się ze spotkaniami panów ambasadorów w smokingach, którzy się odwiedzają i dyskutują. Tak rzeczywiście było przez dziesięciolecia. Ale dziś żyjemy w XXI wieku, w społeczeństwie obywatelskim, informacyjnym - zaznaczył Dziedziczak.

- We wszystkich cywilizowanych krajach na świecie ogromną rolę w kreowaniu polityki zagranicznej odgrywają mieszkańcy. Zależy nam, by debata o polityce zagranicznej była obecna w każdym miejscu w Polsce - oznajmił.

"Będziemy przekazywać sygnały od Polonii"

Konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych na poprowadzenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie wygrało Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Prezes Stowarzyszenia Dariusz Bonisławski powiedział, że województwo warmińsko-mazurskie jest niezwykle ważne dla jego organizacji. Jak dodał, świadczy o tym choćby ulokowanie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska na terenie Warmii i Mazur, które prowadzi szkolenia i konferencje metodyczne dla nauczycieli polonijnych.

- Mamy kontakty z Polonią i wiemy, jakie problemy ich nurtują, a także co Polacy zagranicą słyszą od sąsiadów, którzy są innej narodowości o polskim rządzie, parlamencie. Będziemy przekazywać przedstawicielom władzy sygnały od Polonii - zadeklarował.

Dodał, że ważnym elementem pracy ośrodka w Olsztynie będzie także kwestia kontaktów z Polonią w Kaliningradzie i polską placówką dyplomatyczną w tym mieście.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej